:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Jazda konna, Ćwiczenia siodle oklep - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 3
  • Fotka nr 1 z 3
  • Fotka nr 2 z 3
Ewelina Gryszka - blog 04/08/2012 13:09

Ćwiczenia na grzbiecie konia napewno pomagają nam udoskonalić dosiad, wzmacniają nasze zaufanie do kopytnego stworzenia, oraz rozluźniają nas jednocześnie ulepszając naszą stabilność i balans na koniu. Uważam, że podczas każdej jazdy należy wykonywać ćwiczenia.

A oto kilka przykładów prostych i jednocześnie skutecznych ćwiczeń:

1. Półsiad w stępie.
2. Młynek - obracamy się o 360 stopni w siodle lub na oklep (jest ciężej :).
3. Kręcenie stopami obszernych kółek w lewą i prawą stronę.
4. Chwytanie ucha konia na przemian prawą i lewą ręką.
5. Wymachy nóg, gdy lewa do przodu, to prawa do tyłu i na odwrót. :)
6. Udawany szpagat ;D tzn, "rozkładamy" nogi na bok jak najszerzej potrafimy. :) możemy pochylić się trooooszeczę do przodu.
7. Kłus anglezowany bez strzemion. Oj, to wyćwiczymy te łydy. :D
8. Rybka - pochylamy się do przodu (mozna się połozyc), dźwigamy nogi i łączymy nad zadem konia. Można też zrobić w drugą stronę. Kładziemy się na zadzie, nogi lączymy nad szyją konia :)
9. Chwila jazdy z rękami wokół szyi konia.
10. Anglezowanie w kłusie z rękami na biodrach (chodzi o to by nie trzymać się wodzy. ręce niekoniecznie muszą być na biodrach, mogą być rozłożone po bokach).
11. Sięganie na przemian lewą i prawą ręką ogona konia.
12. Sięganie na przemian lewą ręką do prawego buta i prawą ręką do lewego buta.
13. Kłus ćwiczebny bez strzemion też wyrabia naszą stabilność na koniu. ważne by NIE podciągać kolan. Nogi muszą być jak najniżej, prawie wyprostowane. Sama mam jeszcze z tym problemy :D ale to pomaga. :)

Mam nadzieję, że trochę pomogłam. ;) Ćwiczcie, a efekty bedą, obiecuję! ;)

Reklama

Ćwiczenia w siodle i na oklep komentarze opinie

  • Ala 2015-04-01 08:34:46

    Dzięki. Bardzo dużo mi to pomogło. Jak się nudzę mogę pojeździć na oklep. Wydawało się to takie trudne!:)

  • Natalka Andrulonis 2013-05-02 18:04:03

    Indianina (i resztę) znam, tyle, że u nas jest śpiący ;p

  • Julia 2013-03-17 16:38:08

    Ja spadłam jak jechałam kłusem ćwiczebnym bez strzemion xD

  • Alicja Grodecka 2013-02-17 17:39:28

    Dzięki, już wiem co poradzić na nudę w stępie- jesteś super ♥

  • Amelia Pawłoska 2013-01-09 10:59:55

    Najlepiej się jeździ na oklep ;p ! Łapiesz równowagę i wg. ;3

  • Magdalena Wielądek 2012-11-05 18:58:13

    kłus anglezowany bez strzemion ma na celu poprawienie twojej równowagi w siodle i prawidłowego dosiadu. Jest przydatny jak ktoś pochyla się do przodu w siodle ( jak ja :( ). To NAPRAWDĘ pomaga!

  • Emilia Gołębiowska 2012-09-16 17:54:12

    Hmmmm....

  • Ewelina Gryszka 2012-09-01 11:56:19

    cieszę się, że większość z Was zna i stosuje te ćwiczenia. :)

  • Rose Flower 2012-08-31 22:03:40

    Znam prawie wszystkie ćwiczenia (łącznie z tym powyższym). Wykonywałam je na lonży i bardzo mi pomogły w początkowej fazie nauki jazdy. Teraz robię je tylko okazjonalnie, od czasu do czasu, na zalecenie instruktora.

  • monna 2012-08-31 17:52:59

    Koza11073- chyba wiem o jakie ćwiczenie ci chodzi ale u mnie nazywa się to Martwym Indianinem :D----> zsuwasz się z siodła tak, aby twoje nogi były po lewej stronie konia a ręce i głowa po drugiej i leżysz na siodle na brzuchu rozluźniona- nie wolno zjeżdżać z siodła a przy zsuwaniu się nie wolno wspierać się na strzemionach (nogi ze strzemion), ani zeskakiwać na ziemię. Fajnie się tak leży na koniu :) ale potem trzeba się podciągnąć i z powrotem wsiąść w siodło i robimy to samo na drugą stronę. Dla początkujących to ćw. robimy w stępie, chyba, że ktoś ma naprawdę duże problemy, w tedy konia się zatrzymuje i ćw. wykonywane jest w pozycji stój, ale nadal nie wolno się wspierać na strzemionach ani zeskakiwać na ziemię.

  • Kasia Kozera 2012-08-29 18:00:49

    Karolina --> Chyba zapomniałaś o pijanym indianinie ; D

  • Iwona Leks 2012-08-19 14:53:14

    Dziwi mnie taki antagonizm jeśli chodzi o anglezowanie bez strzemion. Jest to rewelacyjne ćwiczenie, z którym spotkałam się w wielu stajniach. Tak samo dobre (jak nie lepsze) jest galopowanie bez strzemion.
    Po co? Wyrabia dosiad i mięśnie tak aby to one były głównym podtrzymaniem naszej równowagi w siodle a nie strzemiona. Jeżdżąc tylko w strzemionach i opierając się na nich - jeden niekontrolowany ruch konia, zgubienie strzemion i panika ;]
    Oczywiście o wiele lepsze jest jeżdżenie na oklep. Ale jeśli nie ma na to czasu na jeździe to regularna dawka jazdy bez strzemion także dużo nam da.

  • Sylwia 2012-08-15 09:16:03

    Rebusik ;*
    znam te ćwiczenia ;)

  • Oliwia Winiarska 2012-08-12 16:09:06

    Bardzo fajne te ćwiczenia ;) Ale 3/4 znałam wcześniej od instruktorów ;))

  • Jadzka s 2012-08-11 17:21:11

    własciwie wiekszsc tych cwiczen stosuje od dawna rozprezajac konia ;) ale gównie siebie przed jazda..;d wiekszosc w stepie ;) w klusie polecam jazde na oklep.. cudownie jest zgrac sie z koniem i nauczyc sie pelnego dosiadu w cwiczebnym ;)

  • Gabi 2012-08-09 10:50:57

    Mało przydatne te ćwiczenia. Co najwyżej pomogą początkującym na lonży. Dokładnie co da anglezowanie bez strzemion? Tylko tak jak ktoś wcześniej wspomniał będziemy zakleszczać nogi na siodle i brzuchu konia.

  • Karolina Han... 2012-08-09 10:28:47

    W końcu będę miała co robić na jeździe! Instruktorka zostawia mnie, aby wszystko wyjeździła i zaczniemy galop. A te ćwiczenia to... normalnie kocham cię! Szukałam takich :D

  • Bogusia Krzemińska 2012-08-08 14:00:00

    co do rąk wokół szyi konia to zapomniałaś/łeś napisać o tym że nasz tyłek MUSI być przyklejony do siodła/ grzbietu konia, ponieważ wtedy rozluźniamy mięśnie kręgosłupa, a także same kręgi i biodra.

    A na siedzenie po środku siodła polecam takie ćwiczenie:
    1. Siedząc na koniu przekręcamy całe nasze ciało w lewo/prawo
    2. spuszczamy się w duł tak aby siodło mieć naprzeciw siebie, a nie za sobą (znam 2 takie przypadki)
    3. Jedziemy tak około 5sek.
    4. ćwiczenie powtarzamy 4x na każdą stronę
    To ćwiszenie na prawdę pomada nam się "wypośrodkować" w siodle

    Pozdrowionka,Qoniarra

  • Marcjanna Daszkiewicz 2012-08-08 07:13:50

    Początkującym na lonży może się przydadzą, ale po co na każdej jeździe robić młynek? I jakie korzyści i pozytywne efekty przyniesie " chwila jazdy z rękami wokół szyi konia"? A kłus anglezowany bez strzemion? Chyba żeby wyćwiczyć zakleszczanie się nogami na koniu...

Dodajesz jako: |


Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie

Kalendarz

Najbliższe imprezy