:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Magdalena Lisowska - blog 17/05/2012 16:17

Hej :)
Dzisiaj tak jak w temacie opiszę Wam drodzy galopowicze jak nauczyć konia skakać. Otóż pomyślałam, że pewnie dużo osób szuka sprawdzonych rad o nauce skoków konia tak jak ja rok temu :) Na początku musimy uzbroić się w cierpliwość. Pamiętajmy też, że konie na początku mogą się bać różnych drągów, przeszkód i ogólnie skakanie przez te " straszne rzeczy". Tak samo było z moim koniem który nigdy nie skakał. Ale po miesiącu chodzenia przez drągi i skakania pojedynczych przeszkód o minimalnej wysokości już był oswojony z przeszkodami :)

Oto instrukcja nauki skoków:
1. Kładziemy drąga w jakimś miejscu na padoku i wypuszczamy konia, aby mógł zapoznać się z nim. Drąg powinien leżeć w takim miejscu żeby koń go dobrze widział, ale jednocześnie miał możliwość ucieczki bez zachaczenia o niego.
2. Gdy koń już nieco oswoi sie z drągiem zaczynamy z nim przez niego przechodzić. Gdy koń pod żadnym pozorem nie chce tego zrobić nawet za marchewkę to musimy wrócić do punktu 1. Nic na siłę :)
3. Jeżeli koń wzorowo przechodzi przez drąga to możemy dodać jeszcze jednego i przechodzić przez nie z koniem :)
4. Po pokonywaniu drągów nadchodzi czas na przeszkodę ! Ustawiamy około 40 50 cm i skaczemy razem z koniem. Jeśli zrzuca możemy trochę obniżyć. Jeśli koń świetnie skacze takie wysokości podwyższamy o np. 5 10 cm :)
5. Gdy podczas skakania koń świetnie się czuje to możemy zrobić dla niego korytarz,żeby sam sobie poskakał.
6. W czasie uczenia konia skakania w korytarzu lub " w ręku " jeździmy na koniu po drągach w siodle :) W stępie, kłusie, galopie itp. Jeżeli koń w siodle wyłamuje, ucieka lub jest spięty to radzę, aby poskakał jeszcze troche bez siodła - to doda mu pewności siebie podczas skoku :D
7. Jeśli koń świetnie skacze już pod siodłem zwiększamy wysokości parkuru.
8. Jeśli treningi odbywają się systematycznie i nie masz strasznie upartego, strachliwego konia to Twój koń powinien skakać bardzo dobrze już po około 2 miesiacach ( jak już mówiłam wszystko zależy od konia i trenera jeźdźca :)

I nie denerwujcie się, że moje metody uczenia konia skakać są nieprawidłowe. Sama je testowałam na moim koniu ( był po wyścigach, przeszkód nie widział nigdy w życiu ) i się udało :) Ja ze swoim koniem skakałam w ręku, bo w korytarzu nie chciał skakać pod żadnym pozorem i ma tak do dziś, ale w siodle to cwany skacze wysokie przeszkody i strasznie lubi skakać :) Dlatego moja metoda skakania jest " w ręku" ale dla koni nie bojących sie korytarza można zamiast tego puscić je w korytarz. Za każdy poprawny skok nagradzamy konia poklepaniem, a po treningu dajemy jakiegoś przysmaka :)
Trzymam za Was kciuki żeby Wam też się udało nauczyć konia skakać :)
Pozdrawiam :)

Reklama

Jak nauczyć konia skakać ? komentarze opinie

  • Kala 2013-07-08 21:30:03

    Fajny wpis:) Mój koń jeszcze nie skakał ze mną na grzbiecie ale jak jutro będę jeździła to wypróbuję twoją radę:D I dzięki za pomoc:)

  • Alicja Grodecka 2013-03-10 13:53:03

    Ja nie skakałam w ochraniaczach, instruktorka nic nie mówiła że będą skoki, ani żeby zakładać. A co do tego zgadzam się z Lys Royal.

  • Magdalena Lisowska 2012-10-19 12:53:17

    a gdybyś chciała wiedzieć już od wakacji jeżdżę w ochraniaczach ;]

  • Magdalena Lisowska 2012-10-19 12:52:20

    weronika98 komentarze pod moimi wpisami nie są po to, żeby sobie robić dobrą opinię, a ""Jak macie jakieś pytania śmiało piszcie . ;) " może sobie napiszesz gdzie indziej ?!

  • Weronika 2012-09-22 15:15:38

    I nie popieram twojej jazdy bez ochaniaczy, jak poprzedniczki w większości zgadzam się z nimi .

  • Weronika 2012-09-22 14:22:06

    Też popieram wpis.. ale jednak nie zgadzam się do punktu 4...Po pokonywaniu drągów możemy postawić koniowi przeszkodę, ale nie taką wysoką.. Bez przesady, koń nigdy nie skakał a postawimy mu takie 40 - 50 cm. i nie będzie wiedział co ma zrobić, powinno posawić się o 10 cm wyższe od drągów i gdy pokona tą "przeszkode" prawidłowo na następne dni możemy zwiększać wysokość przeszkód taką do 40 cm.(nie śpieszmy się z zwiększaniem wysokości, koń powinien najpierw wyćwiczyć technikę najazdu i skoku) i gdy pokona prawidłowo przeszkode nagradzamy go i dajemy mu "wolne".Na następny dzień kontynujemy pracę z koniem i też najpierw drągi i później ta przeszkoda 40 cm. (w ten sam dzień nie zwiększamy wysokości!!! koń sobie myśli.. "tak bardzo starałem się przeskoczyć te 40 cm. ale po co mam się starać jak i tak postawi mi wyższą) nagradzamy konia i dajemy mu "wolne".I następny dzień, też drągi i po nich stacjonata wyższa najlepiej o 5 - 10 cm. Jak macie jakieś pytania śmiało piszcie . ;) Pozdrawiam .

  • Iwona Leks 2012-06-15 06:05:13

    Nie znam ani Ciebie ani konia. Ale opisujesz nam jak tu nauczyć go skakać samemu. Podczas gdy ani Ty ani On nie robiliście tego wcześniej.
    A co do zdjęcia bez ochraniaczy - mówi wszystko ;] Żadne wytłumaczenie dla mnie, że przesyłka jeszcze nie przyszła. Ciekawe czy też byś się tym tłumaczyła jakby się poobijał. Czas zacząć myśleć trochę "naprzód" biorąc pod uwagę konsekwencję swoich czynów. Szczególnie, że jak wspominałam, jeździsz na żywym zwierzęciu a nie tępej machinie.
    Jakby Tobie kamizelka miała przyjść za kilka dni to też byś na niego bez niej wsiadła? ;]
    Proszę Cię - chcesz się bronić to przynajmniej podaj jakieś rzetelne argumenty.

  • Magdalena Lisowska 2012-06-14 20:53:06

    tak, dodałam ten wpis tylko dla informacji ... gdybym dla punktów to pewnie bym ich miała więcej, nie ? a może komuś pomogę ... kto wie ?

  • Redakcja galopuje.pl 2012-06-14 20:01:39

    Nie "mówisz", że jeseś superdoświadczona, ale piszesz, że jestemzlasu umie tylko krytykować. Na pewno dodałaś ten wpis dla informacjami? A nie żeby nabić sobie punkty? Nikogo poprzez wysłanie "instrukcji" w internecie nie nauczysz takich rzeczy...

  • Magdalena Lisowska 2012-06-14 15:21:53

    bryllandia nikomu komentować nie zabraniam ... a czy ja mówie że jestem jakaś super doświadczona ??! nie ! a to że dodałam ten wpis to tylko dlatego że chciałam sie podzielić informacjami o nauce skoków ... tyle

  • Magdalena Lisowska 2012-06-14 15:17:43

    znasz mnie albo konia ? skąd wiesz że nie lubi skakać ? on kocha skakać ! i po czym stwierdzasz że jestem początkująca i niedoświadczina ? jeżdżę już całkiem sporo ... i trenerkę też mam :P

  • Redakcja galopuje.pl 2012-06-14 15:10:28

    "A może dodasz swoje zdjęcia z jazdy, co ? Czy tylko krytykować umiesz ? Bo jakoś nie widziałam u Ciebie ani jednego zdjęcia z koniem"
    Nie musisz dostać zdjęcia po którym nic nie rozpoznasz, wystarczy tylko obejrzeć komentarze i posty na Forum jestemzlasu i od razu zobaczysz, że jest to bardziej doświadczona osoba od ciebie...
    "A jak Ci się nie podoba to nie wchodź na mojego bloga i tyle ... koniowi nic się nie dzieje ..."
    Nikomu nie zabronisz krytykować. Zresztą jeździectwo to taki sport, który się bez krytyki nie obejdzie. Jeszcze zobaczysz jak będą krytykować cię bardziej doświadczeni jeźdzcy.
    A to że nic się nie dzieje to nie znaczy że nic sie nie stanie. Jeżeli nie przyszły jeszcze ochraniacze to warto poczekać te 4-5 dni zamiast narażać konia na kontuzję

  • Iwona Leks 2012-06-14 07:41:26

    Na razie...Początkujący w skokach koń i jeździec bez doświadczonego trenera to lekkomyślność. Podczas gdy jeździec sam za siebie odpowiada i coś mu się stanie - trudno. Ale odpowiada też za bezpieczeństwo wierzchowca. A on się nie prosił o naukę skoków. Szczególnie pod jeźdźcem zupełnie w tej kwestii niedoświadczonym. Radzę zacząć patrzeć nie tylko na siebie, ale przede wszystkim na konia. To, że Tobie wydaje się to fajne nie znaczy, że koń myśli tak samo.

  • Magdalena Lisowska 2012-05-26 21:06:36

    dziękuje za radę :) ze " wskazówkami " też czasami skaczę, ale tak to raczej bez i sama z koniem wyznaczam miejsce odskoku :) jak widać ogromnej szkody nie wyrządziłam ...

  • Agnieszka Zawieja 2012-05-26 18:05:14

    mam trochę zastrzeżeń, ale nie będę ich tu wypisać no może prócz jednej z najważniejszych. jak już zaczynamy skakać przydały by się drągi "wskazówki" na odpowiednią odległość i jeden pod przeszkodą by wyznaczyć i koniowi i jeźdźcowi miejsce odskoku. po za tym ja polecam dać do nauki skoków konia sprawdzonemu trenerowi, albo z takowym ćwiczyć. Inszej można wyrządzić ogromną szkodę.

  • Magdalena Lisowska 2012-05-19 11:52:03

    A może dodasz swoje zdjęcia z jazdy, co ? Czy tylko krytykować umiesz ? Bo jakoś nie widziałam u Ciebie ani jednego zdjęcia z koniem ...

  • Magdalena Lisowska 2012-05-19 11:34:59

    Po pierwsze to JEST 100 cm. Koń wtedy nie miał ochraniaczy bo jeszcze nie doszły ( przesyłka ) a i 100 cm skoczyliśmy tylko raz. A jak Ci się nie podoba to nie wchodź na mojego bloga i tyle ... koniowi nic się nie dzieje ...

  • Marcjanna Daszkiewicz 2012-05-19 09:52:50

    Ja mam lepszy sposób - zapisać się na lekcje u dobrego trenera / instruktora.
    Poza tym, szanowna pani trener, siebie pani zabezpiecza po uszy kamizelką, a koniowi ochraniaczy założyć to już nie trzeba...
    (100 cm... chyba dołek na miarkę wykopałaś).

  • Magdalena Lisowska 2012-05-17 21:54:47

    dziękuje bardzo :) miło jest mi słyszeć :)

  • Jagoda Mgłosiek 2012-05-17 21:15:46

    Super wpis!! Dziękuje za rade i czekam na kolejne:)

Dodajesz jako: |