Wprowadzanie konia do przyczepy potrafi być naprawdę kłopotliwe. Najczęstszą przyczyną jest po prostu paniczny strach zwierzęcia. Zazwyczaj najlepiej radzą sobie konie młode, które po raz pierwszy są transportowane i jeszcze nie wiedzą jak to wszystko wygląda.
Wbrew pozorom transport zwierzęcia, a w zasadzie samo wejścia konia do przyczepy często jest uciążliwe. Konie potrafią mieć różnego rodzaju traumy związane z poprzednim transportem. Zdarzają się sytuacje, że pomimo tego, że wierzchowiec był już kilkakrotnie przewożony to na skutek przykrego zdarzenia podczas jazdy zaczyna odmawiać nam załadunku.
Wielokrotnie można spotkać się z opinią, że zwierzę odmawia wejścia do przyczepy ponieważ jest uparte, złośliwe lub udaje. Nic bardziej mylnego. Koń najzwyczajniej w świecie się boi. Nagle staje się nerwowy, sztywny, staje w miejscu i nie da się poruszyć lub też parska, otwiera szeroko oczy i nozdrza, zadziera głowę i zaczyna wprost tańczyć. Żeby pomóc zwierzęciu się uspokoić najpierw sami musimy być opanowani. Musimy postarać się zrozumieć wierzchowca, wczuć się w jego sytuację: Za chwilę zostanie zamknięty w ciemnościach, gdzie ruch jest mocno ograniczony. Nasze nerwy zdecydowanie mu nie pomogą, a tylko spotęgują strach.
Aby pomóc zwierzęciu oswoić się i pozbyć lęku przydają się ćwiczenia z przyczepą. Najlepiej ustawcie przyczepę w miejscu w którym zwierzę czuje się dobrze i bezpiecznie. Wybierzcie taką porę, aby nikt wam nie przeszkadzał i nie dekoncentrował konia. Nie ćwiczcie o zmroku. Jeśli wasza przyczepa posiada plandekę, nie korzystajcie z niech w czasie ćwiczeń. Jeśli zwierzę wykazuje znaczącą niechęć do podróży, przed rozpoczęciem ćwiczeń upewnijcie się, że tą samą przyczepą pojedziecie później w trasę. Nie ćwiczcie w deszcz, a jeśli zwierzę się załatwi to natychmiast posprzątajcie. Najlepiej ćwiczyć najpierw samo wchodzenie, później wchodzenie z zamykaniem, a na koniec wybrać się na krótką przejażdżkę. Jeśli zwierzę po takiej podróży wysiądzie spokojne, a kolejnego dnia wsiądzie bez większych oporów to znaczy, że ćwiczenia przyniosły zamierzone efekty. Niezwykle istotny jest również kierowca. Transport konia jest specyficzny i najlepiej, aby prowadził ktoś doświadczony.
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Koń boi się wejść do przyczepy komentarze opinie