:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Pierwszy koń - jak go wybrać, co jest potrzebne?

Magdalena Lisowska - blog 24/06/2012 20:58

Hej :D Dzisiejszy wpis będzie o kupnie pierwszego konia. O potrzebnych sprzętach, o warunkach w stajni, o opiece, czyli o wszystkim tym, co wiąże się z kupnem naszego upragnionego rumaka :)
Zanim jednak kupimy konia zastanówmy się czy jesteśmy na to gotowi. Musimy znać i rozpoznwać choroby koni, znać potrzeby konia, dobrze zajmować sie końmi i być odpowiedzialnymi. Jeśli nie możemy dać koniowi odpowiedniej dawki ruchu i opieki oraz miłości i przywództwa to może lepiej poczekajmy jeszcze trochę. Lepiej jest wtedy jeszcze się pouczyć, albo np. wydzierżawić konia. Wtedy możemy się nim opiekować razem z właścicielem i zdobywać wiedzę na temat koni lub opiekować się końmi w swojej stadninie. Wtedy naprawdę zobaczymy czy umiemy opiekować się koniem. Jeśli nie to musimy jeszcze zaczekać z kupnem swojego rumaka.

Zacznijmy od stajni. Jeśli mamy zamiar trzymać konia w jakimś klubie stadninie to jest to prostsze, od budowania własnej stajni :)

STAJNIA ( na jednago konia) musi mieć wymiary ok. 3,5 x 3,5. Może być budowana z różnych materiałów np. murowana i z cegieł lub drewniana. Powinna mieć okno przez, które koń może sobie wyglądać. Podłoga może być wyłożona z trelinek lub wycementowana. Jeśli jest to chów otwarty ( bezstajenny ) koń nie musi mieć drzwi - wystarczy kawałek jakiegoś mocnego materiału na drzwiach.

PADOK musi być dobrze ogrodzony ( np. pastuchem elektrycznym ). Zanim wpuścimy konia sprawdźmy czy nie rosną na nim trujące rośliny. Jeśli padok jest nierówny, ma dołki, dziury musimy go wyrównać by nasz wierzchowiec nie zrobił sobie krzywdy. Możemy na padoku posadzić jakieś drzewka które konie lubią jeść ( głóg ).

Jeśli już mamy padok i stajnię to nadchodzi najważniejszy moment - szukanie swojego idealnego konia :) ! Oto kilka wskazówek czym sie kierować przy wyborze konia :
1. Płeć - wałach ? ogier ? klacz ? - oto jest pytanie ! Jeśli jesteś początkującym jeźdźcem to na pewno nie kupuj ogiera, wałach i klacz będą spokojniejsze.
2. Użytkowanie - pomyśl do czego chcesz używać swojego konia. Skoki, ujeżdżenie, cross, powożenie czy może rajdy ? Niekażdy koń będzie dobry w tej dziedzinie którą uprawiasz. Jeśli skaczesz to szukaj konia który lubi skakać, ma predyspozycje skokowe, ma w papierach skoczków. Wtedy masz pewność, że Twój koń będzie dobrym skoczkiem :)
3. Rasa - rasa konia jest też ważnym czynnikiem wpływającym na użytkowanie konia i charakter. Np. Koń arabski nigdy nie będzie sportowcem w ujeżdżeniu, a koń fryzyjski w skokach a koń zimnokrwisty na pewno będzie spokojniejszy od temperamentnego arabka czy anglika. Tak więc rasa też gra tu dużą rolę.
4. Zdrowie - koń musi być w pełni zdrowy. Jeśli chcesz mieć pewność do zdrowia swojego konia do kupowania weź swojego weterynarza.
5. Pierwsze wrażenie :) - jeśli poczułeś ukłucie w sercu i dziwne szczęście na widok tego konia TO WŁAŚNIE TEN ! ♥

OK. Mamy już swojego konia. Czas na podstawowe sprzęty w opiece nad koniem i współpracy z nim :) :
1. Kantary i uwiązy
2. Szczotki ( do sierści, do kopyt, )
3. Grzebień lub szczotka do grzywy
4. Kopystki
5. Ogłowie i siodło
6. Czapraki, ochraniacze
7. Lonża + mostek
8. Bacik do lonżowania, palcat
9. Derka
10. Spray na owady
11. Apteczka z żelem chłodzącym, wodą utlenioną, bandażem itp.
12.. Wiadro na wodę, owies
13. Lizawka z minerałami
To takie przykładowe sprzęty dla naszych rumaków :)
Pozdrawiam :)

Reklama

Pierwszy koń - jak go wybrać, co jest potrzebne? komentarze opinie

  • Magdalena Lisowska 2013-02-11 22:04:04

    Befana87 dziękuje :) Jesteś chyba jedyną normalną osobą na galopuje.pl :) Pozdrawiam ;*

  • Magdalena Walnik 2013-02-01 23:38:54

    Młoda dziewczyna chciała dobrze, a wy ją bluzgacie!!?? masakra!!! W jej artykule jest dużo racji i odrobina niedociągnięć...no to co??!! jak na swój wiek to jak dla mnie 6+!!!

  • Emilia Gołębiowska 2012-07-21 20:23:01

    Wiecie co? Jesteście żałośni.....Jakim prawem oskarżacie tą dziewczynę o to, że się nie zna, że robi szkody itd.! Co, sami się boicie dodać wpis, który pomógłby początkującym osobom? Najlepiej zmieszać z błotem niewinną osobę...Nie sądzę żebyście się lepiej znali, a jak tak to przepraszam najmocniej profesora. Jezu odczepcie się :/

  • Natalia 2012-07-05 12:38:19

    Koniomaniaczka77 no "napewno" pomoże w kupnie konia jak przyjdzie rzeczywistość i codzienność to myśle, że konie każdego niedoświadczonego hodowcę przerosną

  • Magdalena Lisowska 2012-06-26 19:25:34

    dziękuje :) bardzo mi miło :)

  • Gosia Tkaczenko 2012-06-26 19:18:57

    Twój wpis jest bardzo fajny. Zawiera wiele przydatnych informacji o koniach. Napewno mi pomoże w wyborze tego jednego :D

  • Adrianna Przytarska 2012-06-26 16:53:26

    Miałam nadzieję, że dowiem się jakichś ciekawych rzeczy, czegoś czego sama nie wiem. Napisałaś rzeczy totalnie oczywiste dla każdego jeźdźca. Nie chcę urazić, ale moim zdaniem artykuł na miarę dziecka z podstawówki. Nie twierdzę, że sama napisałabym dużo lepszy i ciekawszy, bo po prostu nie mam doświadczenia i właśnie jako osoba niedoświadczona oczekuję czegoś bardziej ambitnego. Już lepiej zrobić "kopiuj" i "wklej", ale w oparciu o jakąś porządną literaturę jeździecką. Ponieważ Twój wpis nikomu w niczym nie pomoże. Z drugiej strony nikt nie musi być perfekcjonistą. Jeżeli nie stać Cię na profesjonalny i wyczerpujący artykuł to wybierz coś innego, prostszego, bo akurat "kupno własnego konia" to temat na który można się dużo więcej wypowiedzieć i udzielić trochę bardziej przestępnych rad.

  • Magdalena Lisowska 2012-06-26 13:41:36

    Indi a gdybyś wiedziała to ochraniacze już mam ! :)
    bryllandia to był pierwszy skok ;)

  • Redakcja galopuje.pl 2012-06-26 13:32:12

    No właśnie, wydaje mi się, że przy tym skoku w ogóle nie wyciągasz rąk do przodu. A półsiad piękny - nawet nie unosisz się w siodle, tylko pochylasz się do przodu :/

  • Iwona Leks 2012-06-26 06:52:21

    Koń be ochraniaczy (pewnie dalej nie doszły z zamówienia ;]) i jak pięknie zaciągany w pysku przy skoku - miodzio!
    Co do artykułu - totalna beznadzieja. Jak masz pisać takie bzdury i tłumaczyć się w komentarzach to nie pisz wcale. Artykuł ma być rzetelny, oparty na wiedzy i doświadczeniu. U Ciebie tego nie widzę. Nie bierz się więc za rzeczy, które nie tylko nie pomogą, ale także mogą zaszkodzić.
    I jeszcze do jednego muszę się odnieść - koń na innego rumaka tylko zarżał a jak wrócił do domu to odżył? Proszę Cię...uważasz się za behawiorystę zachowań końskich a nawet nie znasz ich podstawowych potrzeb. Współczuję mu.

  • Redakcja galopuje.pl 2012-06-26 00:17:17

    W pełni popieram użytkownika Nula. Chyba nie mam tu nic więcej do powiedzenia.
    PS. Koń na zdjęciu znowu bez ochraniaczy?! Co ty sobie myślisz, dziewczyno?

  • Redakcja galopuje.pl 2012-06-26 00:11:40

    No to ja współczuję twojemu koniowi. Samotny, bez nawet kozy... Myślisz że ty czy pies zastąpicie drugiego konia? Trzeba mu zapewnić równowagę psychiczną i musi mieć PRZYNAJMNIEJ osła. A pies, kot? Z reguły kot to drapieżnik, a koń bywa ofiarą drapieżników w naturalnych warunkach. Laicy kupują konie... Ja nie mogę, nawet amator wie, że koń musi mieć towarzystwo drugiego konia.

  • Magdalena Lisowska 2012-06-25 16:46:26

    a z psami się bawi, biega. czasami nawet razem leżą :) a koń znajomej ma za towarzystwo kota i bardzo go lubi :) tak wiec nie każdy koń musi mieć za towarzystwo konia ;)

  • Magdalena Lisowska 2012-06-25 16:43:23

    mój koń ma za towarzystwo psy i ludzi i jest normalny i szczęśliwy, na widok koni tylko zarży:) jak byłam z nim u koleżanki która ma konia to nie był nim jakoś szczególnie zachwycony, a jak wrócił do domu to odżył :)

  • Marcjanna Daszkiewicz 2012-06-25 16:37:54

    Zapomniałaś o takiej podstawowej rzeczy, jaką jest towarzystwo. Tak samo ważne jak wybieg.
    I nie, ty nie zastąpisz koniowi drugiego konia. Ani kot czy koza.

  • Magdalena Lisowska 2012-06-25 16:13:00

    Nula przecież wiem. A czy ja napisałam że to tylko wystarczy sprzęt i miejsce ?! przecież to chyba oczywiste że trzeba mieć doświadczenie, wiedzę, być odpowiedzialnym itp. Napisałam tylko podstawowe rzeczy i przygotowania do kupna konia ...
    buba dziękuje za pozytywny komentarz :) a z tą derką to faktycznie ... zaraz poprawię :)
    pozdrawiam :)

  • Sonia Fabiszewska 2012-06-25 15:46:06

    Hitu w tym wpisie to nie ma.Myślę, że są tam opisane rzeczy dość oczywiste które powinien wiedzieć każdy ,kto ma zamiar kupić sobie własnego konia.Nie jest tez wcale taki zły i myślę, że nie ma co tak na lys_royal naskakiwać!Kto wie może komuś ten wpis pomoże.. P.S.Napisałaś dwa razy o derce;)

  • Natalia 2012-06-25 14:41:56

    Pomijając tą stajnie już. Dziewczyno nie bierz się za pisanie takich rzeczy bo wolałabym przeczytać porządny artykuł najlepiej poparty dobrą literaturą i napisany przez fachowca z wieloletnim doświadczeniem w hodowli.
    Bo kupno konia to nie tylko sprzęt i miejsce ale także wielka odpowiedzialność, przygotowanie na różnego rodzaju sytuacje losowe np choroby.
    z tego co ty napisałaś wynika, że jak ktoś ma warunki to może sobie kupić konia, bo nic prostrzego jest kupić sprzet i sianko i sobie ot tak trzymać go, a dla laików takie posty są mylną informacją i później jest wielu takich co kupuje konia, a guzik wie o jego prawdziwych potrzebach i "wielka pasja" skupia się na czyszczeniu i wsiadaniu, a jak sobie nie radzą to koń jest zaszaprany i ganiony palcatem albo trafia do handlarza bo oczywiście konia wina
    GRATULUJE POWODZENIA W DALSZYM PISANIU TAKICH WYWODÓW

  • Magdalena Lisowska 2012-06-25 13:43:45

    a jak ktoś kupuje konia to chyba ma doświadczenie i wiedzę ,nie ?

  • Magdalena Lisowska 2012-06-25 13:41:45

    a jak ktoś robi dla jednego konia to co ma robić ogromną stajnię ???! a o podłodze to żeby nie była super, gładka i wogóle ;

  • Magdalena Lisowska 2012-06-25 13:41:03

    a jak ktoś robi dla jednego konia to co ma robić ogromną stajnię ???! a o podłodze to żeby nie była super, gładka i wogóle ;

  • Ilona Kowalska 2012-06-25 12:44:50

    Masakra co to ma być ; o ?
    Po co piszecie o rzeczach o których widać że nie macie żadnego pojęcia ?

  • Natalia 2012-06-25 12:40:05

    jestem załamana! kto pisze te artykuły?? PrZez takie beznadziejne wpisy jest później pełno pseudo właścicielek konisiów które nie mają o niczym pojęcia. Przede wszystkim liczą sie umiejętności jeźdzca i wiedza hodowlana, która jest poparta praktyką i doświadczeniem.
    "STAJNIA musi mieć wymiary ok. 3,5 x 3," - jaka stajnia jak już to boks
    "Podłoga nie może być idealnie równa bo koń będzie miał problemy ze wstawaniem" nie no to sie uśmiałam najlepiej zrobić pochyłą żeby mu na stawach sie odbijało
    DZIEWCZYNO NIE PISZ BZDUR Z INTERNETU!

Dodajesz jako: |