:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Koń nie reaguje na łydkę

Dodano: 2011-07-03 22:24:48
: Rekreacja konna

• redakcja 2011-07-03 22:24:48

1. Gdy jade np. stepem i koń się zatrzyma i stoi z 30 sekund ja daje łyde i dosiadem wypycham potem odpuszczam na 10 sekund i on sam rusza ROBI ZE MNĄ CO CHCE! nie szanuje mojej łydki co robic?2. jak galopuje to konik na którym jeźdźe strasznie szybko galopuje i ja wtedy robie takie coś przyciągam i odciągam wodze i wtedy konik zwalnia ale jak zwolnic konia bez wodzy???

odpowiedz cytuj
  • doma27 2011-07-04 10:33:29

1. nieszanuje łydki, to szczel mu z bata niech zobaczy i poczuje że ty na nim siedzisz (bez głupich myśli, poprostu powiedz mu"ej, ja tu jestem!")2. nie mam pojęcia...

odpowiedz cytuj
  • Aniakoniara 2011-07-04 10:37:39

Doma27- Przemoc to nie rozwiązanie....!Nie wiem co ci mogę poradzić. Zapytaj się jakieś starszej, doświadczonej odoby

odpowiedz cytuj
  • wiolas22 2011-07-04 11:18:34

Nikt tu nie mówi o przemocy. Nikt też nie mówi, że konia należy okładać tym batem. W większości wypadków wystarczy bacik przyłożyć w miejscu za łydką i koń już wie o co chodzi. Koń ewidentnie nie szanuje łydki więc trzeba go na nią uczulić. Dajesz łydkę i nie ma reakcji to przykładasz ją mocniej. Jak dalej nie ma reakcji to po raz kolejny łydka ale razem z bacikiem. Sama musisz zobaczyć jak na bacik reaguje, jeżeli wystarczy lekkie puknięcie to tak zrób. Jak na takie puknięcie nie zareaguje to machnij bacikiem mocniej. Po kilku takich sytuacjach koń załapie, że jednak bardziej opłaca mu się reagować na łydkę niż czekać na bat. Ale musisz być konsekwentna i nie odpuszczać dopóki koń nie zrobi co chcesz.Co do drugiego pytania, możesz zwolnić galop jak usiądziesz głęboko w siodło i odchylisz się lekko do tyłu, wtedy obciążysz mu zad czyli jego motor napędowy i będzie mu ciężej galopować. Do tego możesz zrobić woltę i coraz bardziej ją zacieśniać to też zwolni tępo.

odpowiedz cytuj
  • jadzz 2011-07-04 15:28:14

1.moja instruktorka zawsze mi mówiła, że jeśli daje mu łyde pierwszy raz, drugi, trzeci i za trzebim razem nie zrozumie, to dając mu czwarty raz łydę równocześnie dje sie mu palcat w łopatke, jeśli w ogóle nie zareaguje to razem z łydą klepnąć go palcatem w tyłek, wtedy napewno ruszy. 2. ja często głosem mówie: spooookoooojnieee, pooowoooliii..Galopując działasz dosiadem prosząc konia o wiecej, rozluźnij łydkę i spokojniej ruszaj się w siodle, powinno pomóc ;p

odpowiedz cytuj
  • Roxi 2011-07-05 10:36:56

1. TY rządzisz koniem... Jeśli Cię ignoruje, to nie możesz przede wszystkim tak łatwo odpuszczać. ;)Najlepiej wtedy posłużyć się palcatem (jeśli masz, a jak nie to trzeba go skombinować). Tu przykład:-raz dosiadłam kucyka na oklep xD i w pewnym momencie się zatrzymywał i nie chciał ruszyć (też ignorował moją łydkę), więc wzięłam w dłoń palcat i konik chodził bez zarzutu ;p  - inny koń mi się też zatrzymał (wręcz zaprał), więc jak nie reagował na kilka łydek, to wtedy łydka i palcat, no i oczywiście już ruszyła do tego stępa.2. Dobrze robisz. Jeśli ja np. chce zwolnić konia bez pomocy wodzy, to najłatwiej jest posłużyć się słowami: "wolniej" "spokojnieee" czy nawet zwykłe uspokajające "prr...".

odpowiedz cytuj
  • Carola 2011-07-05 17:53:29

Jeżeli koń stoi i nie reaguje na kolejna "porcje" łydek, to albo bacik jak już wcześniej było pisane lub spróbuj skręcić (jeżeli masz możliwość). Często na oprowadzaniu lub na koniu, na którym jeździłam wcześniej robiłam wolty i koń się wtedy ruszał. Tylko mu nie wykręcaj głowy!:)Jak jedziesz galopem to w pełnym siadzie czy w półsiadzie? Jeżeli chcesz konia zwolnić to głównie pracujesz dosiadem. Tak jak pisała wiolas22: usiądź głęboko w siodle, odchyl się do tyłu, ew możesz zablokować dosiad:) Również głos pomaga:)

odpowiedz cytuj
  • koniga 2011-07-05 18:12:06

Mam ten sam problem :(.Mi każdy mówi że pomaga bardzo lekkie pod kopnięcie konia po bokach.

odpowiedz cytuj
  • Falka89 2011-07-05 19:07:06

Słuchaj, kiedy koń Cię tak olewa jak w pkt1 to już przy 2 łydce strzel mu bacikiem lekko, jeśli masz bat w ręku ujeżdżeniowy to po zadziku jak skokowy to po łopatce, wątpię żebyś posługiwała się wyścigowym ale tym też po łopatce. Musisz w obu przypadkach popracować mocno nad dosiadem, najlepiej na jakimś dobrym koniu na ląży bez wodzy w ręku i najlepiej bez siodła a już na pewno bez strzemion.Co do pkt2 to co prawda pulsacyjne DELIKATNE wstrzymywanie konia lub ograniczanie jego ruchów wstrzyma konia ale na pewno nie jest to działanie docelowe jeśli chodzi o chamowanie. Obejżyj sobie pokazy jazdy naturalnej kiedy to jeździec działa na konia TYLKO dosiadem. Po dokładne wskazówki (bez żadnej komercji, nie mam z tego zysków) odsyłam do książki mojego byłego trenera Wacława Pruchniewicza "Akademia Jeździecka" w której wszystko jest genialnie napisane i jednocześnie udaj się na lekcje do jakiegoś utytułowanego (choć pewnie niestety drogiego) trenera sportowego choćby na kilka jazd bo na 100% masz niespokojną i nieefektywną łydkę i niespokojną i rozlataną rękę. Kwestia dosiadu jest nawet przez zawodowców szkolona non stop i wierz mi zawsze może być lepiej, ważne by wciąż się uczyć i nie narobić sobie więcej złych przyzwyczajeń.

odpowiedz cytuj
  • Halusia 2011-07-06 13:17:15

1. moja instruktorka muwiła że jak nie reana pierwszą łydkę to z drugą idzie bat bo jak byś go dziubdziała nogą to sięodczuli na łydkę 2. ja mam podobny problem Lajra jak się rozpędzi to czasem nawet zacwałuje ale wtedy mi to nie przeszkadza poprostu wodze w jedną ręgę strzemiona przerzucam przez siodło i jade tym cwałem aż się wybiega i przejdzie do galopu   a jakby ktoś nie wiedział to po pierwsze Lajra nie jest moim koniem tylko koniem zajeżdżanym do szkółki a że nie jestem ciężka to czasem ją testuje po drugie ma dopiero 3 lata i jest strasznie żywa s strzemiona przerzucam przez siodło dla swojego bezpieczeństwa

odpowiedz cytuj
  • wiolas22 2011-07-06 16:51:09

Koń ma trzy lata i już sobie radośnie "cwałujecie"? Kiedy ten koń był zajeżdżony?

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"