:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Choroba koni COPD - szukam info od osób, które miały z tym styczność.

Dodano: 2012-04-09 01:12:09

• pilotowa 2012-04-09 01:12:09

Moi kochani : ) Poszukuje osób, które miały długotrwałą styczność z końmi chorymi na COPD. Chciałabym uzyskać od tych osób informacje na temat funkcjonowania konia oraz jego dalszej sytuacji zdrowotnej podczas treningów czy też zwykłego użytkowania np. co działo się z mijającym czasem i jak wyglądały jazdy. Dlaczego się pytam? Jest sporo informacji w internecie czy też książkach, sporo również wiem z praktyki, ale chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej... Również koń z którym ma styczność choruje na COPD - na szczęście choroba jest w słabym stopniu zaawansowania i specjalne ziółka podawane do karmienia pomagają jej, aczkolwiek chcę być przygotowana na dalszą przyszłość z nią i tak jak pisałam dowiedzieć się czegoś więcej, by w razie czego móc złagodzić objawy, czy też ulżyć w bólu, by mogła spokojnie hasać po łąkach. Pozdrawiam i spóźnione wesołych świąt : )

odpowiedz cytuj
  • Hrenna 2012-04-09 09:06:35

a nawzajem :D No to tak jest u mnie w stajni konik polski chory na COPD, niestety nie wiem jakiego stopnia, ale na pewno nie zaawansowanego, bo kobyła chodzi pod siodłem i wybierze się nawet na teren 3h :), oczywiście jeżeli nie ma świszczącego oddechu i widac że dobrze sie czuje. Na jeździe sobie pogalopuje poskacze, niekiedy weźmie ją mocniejszy kaszelek, ale przeważnie albo wgl nie kaszle, albo zakaszle z dwa trzy razy i spokój :) Ale... z tego konia taki cwaniak, że jak ostatnio szłam do niej już po wyczyszczeniu z siodłem i ogłowiem, to biedaczka nagle dostała wielkiego kaszlu.... heh ;) Udawałą jaka to ona biedna, rozkaszlana itd... Ogólnie miałąm ochotę zostawic ja w boksie i pójśc po innego konia, bo po prostu żal mi jej było, ale instruktorka kazałą ją wziąc bo ona udaje, i faktycznie udawała, bo na jeździe ani razu nie kaszlnęła, heh ;)Poza tym jazdy (ale nie za bardzo obciążające) pomagają :), konskie płuca przynajmniej popracują trochę :) No i jutro poznam kucyka szetlandzkiego z zaawansowanym COPD, które wyszło chyba z czasem, ale pewna nie jestem. Konik zajeżdżony, ale nikt nie jeździ, kucol sobie biega, tylko po prostu nie jest użytkowany.

odpowiedz cytuj
  • pilotowa 2012-04-09 14:33:25

Świetnie - dziękuję bardzo za informacje : )Właśnie zastanawiało mnie, jak to wygląda z dłuższymi wypadami i ogólnie, gdyż na podstawie jednego przypadku człowiek nie jest w stanie wyciągnąć wszystkich informacji. Też poznałam kobyłkę z bardzo zaawansowanym COPD - strasznie kaszle, jazdy na niej są wyjątkowo rzadkie i delikatne, by po prostu nie przegiąć. czasami jest tak, że tylko leży w boksie i kaszle... Przykro się na to patrzy, ale dostaje specjalistyczne leki, mesze, witaminki itd, no ale...

odpowiedz cytuj
  • horselover 2012-04-09 17:26:08

Dobrze by było takim koniom zwilżać siano. Kurz nie jest ich przyjacielem ;) U nas w stajni są półbracia z COPD. Jeden w miarę, drugi gorzej, bo świszczy... Ten drugi chodzi rzadko i głównie w tereny co jest dla takich koni lepsze, bo nie ma takiego pyło kurzu jak na ujeżdżalniach. Drugi regularnie chodzi zarówno na placu, jak i w tereny. Potrafi bydle pokazać na co go stać :DTakże wszystko zależy od danego konia, u nas wałąchy stoją w chowie bezstajennym, co zdecydowanie jest na ich korzyść, bo wiadomo po zamiataniu w stajni itp jest mnóstwo pyłu i kurzu, a one za tym nie przepadają ;)

odpowiedz cytuj
  • bea1811 2012-04-13 14:13:43

Hrenna, co Ty wypisujesz?! Konie, w przeciwieństwie do ludzi, nie udają! Nie potrafią udawać, ponieważ nie mają zdolności myślenia abstrakcyjnego. I niech nikt Ci nie wmówi, że jest inaczej.Koń z COPD kaszle bardziej w pomieszczeniach zamkniętych, źle wentylowanych. Kiedy znajdzie się na dworze, na świeżym powietrzu, najlepiej na trawiastym podłożu, objawy choroby zmniejszają się lub nie występują. A kiedy dojdzie do tego umiarkowany wysiłek fizyczny, poprawia się wentylacja płuc, a śluz gromadzący się w drogach oddechowych rozrzedza się, dzięki czemu przestaje być tak dokuczliwy i łatwiejszy do usunięcia. Koń kaszle mniej, rzadziej.Koniom z COPD powinno się zapewnić chów wolnowybiegowy (zielone pastwiska), a jeśli to niemożliwe, należy utrzymywać je na ściółce z odpylonych trocin, w dobrze wietrzonej stajni (najlepiej boks przy oknie, które przez cały rok pozostanie stale otwarte). Na czas sprzątania stajni dobrze byłoby takie zwierzę wypuszczać na wybieg lub zabierać do pracy, żeby do minimum ograniczyć jego kontakt z kurzem. Warto podawać im siano i owies na mokro, jak również zadbać o to, żeby przed zamiataniem stajni, skropić korytarz wodą.COPD jest chorobą nieuleczalną. Jej skutkiem jest rozedma płuc, która nieuchronnie prowadzi do śmierci organizmu (zwierzęcia, jak również człowieka, bo to nie tylko "końska" choroba) przez uduszenie. Wszelkie działania medyczne są tu niezbędne, a ich celem jest spowolnienie choroby i poprawa komfortu życia chorego. Świetnym środkiem, stosowanym w leczeniu koni, jest Ventipulmin (osobiście polecam). Wspomagająco działają też różne mieszanki ziołowe. Wysiłek fizyczny jest możliwy tylko u pacjentów w dobrym stanie, przy mało zaawansowanej chorobie i powinien być rozsądnie dawkowany.

odpowiedz cytuj
  • horselover 2012-04-13 15:55:16

Co do udawania - czasem konie udają. Spotkałam się z wieloma przypadkami "nierobów" które na wszelkie sposoby unikały pracy. Jeden koń np.: zawsze przy kiełznaniu ziewał. Wtedy wszyscy "ojej, on ziewa, daj mu chwilkę" no to ok. Przecież ziewnąć się zdarza. Ale nie 10 razy pod rząd i TYLKO przy kiełznaniu :P Albo kucyk - w dni powszednie kulał, a weekendy nie. Wet go badał, wszystko ok. Ale bydle jest cwane, bo sam się z boksu i wybiegu wypuszcza, lata po lesie i nad ranem wraca zamykając drzwi od boksu lub bramę od wybiegu.. :P

odpowiedz cytuj
  • zohan 2012-04-13 17:24:34

Hej. Pierwszy raz spotykam się ze skrótem COPD. Może mi ktoś rozwinąć ten skrót? Bo po tym co piszecie, to nwm czy mój konik nie ma :/ Ps. Konie faktycznie czasem udają. U nas w stajni stała klaczka, która miała ochwat i potem kulała na prawą bodajże noge. Jeździliśmy na niej lekko, żeby sie nie przemęczyła. Ale jak się jej nie chciało, zaczynała nagle na lewą kuleć. 

odpowiedz cytuj
  • horselover 2012-04-13 19:52:05

Tak najprościej to jest to choroba podobna do ludzkiej astmy :)

odpowiedz cytuj
  • Czapraczek 2012-04-13 22:41:38

Tak, konie czasem udają! Perset ma zawsze takie chwiejne nogi... Ale tylko przed odznakami!

odpowiedz cytuj
  • bea1811 2012-04-14 00:25:29

COPD to przewlekła obturacyjna choroba płuc.

odpowiedz cytuj
  • jestemzlasu 2012-04-14 22:32:51

Chronic Obstructive Pulmonary DiseaseA to, że konie udają, to jest wielka bzdura i wymówka dla jeżdżenia na chorych, kulawych koniach.Jeśli koń kuleje, to znaczy, że coś go boli. Może czasem boli, a czasem przechodzi, ale konie nie udają.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"