:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Wodzami po szyi co to znaczy?

Dodano: 2011-08-04 21:57:55

• M-koniara-29 2011-08-04 21:57:55

Wiem, może głupie pytanie, ale zupełnie nie rozumiem stwierdzenia "wodzami po szyi".Czy to jest kara?Czy można konia tak ukarać tylko w czasie jazdy?Jak to się wykonuje? Odstawia się wodzę na bok a po chwili: "siek!" nią konia?Skoro "wodzami" to jedną wodzę czy dwie?Wybaczcie, że zadaję takie głupie pytania, ale ja tego nie rozumiem :/ Nie to, że chcę to stosować, ale wkurza mnie to, że nie wiem :/

odpowiedz cytuj
  • laura65 2011-08-04 22:06:33

hmm. wydaje mi sie że chodzi o to żeby walnąć konia wodzą o szyje żeby przyśpieszyl.powiem szczerze ze to nie jest poprawne, bo zaden zawodowy jeździec nic takiego nie zrobi. pomoce jeździeckie do popędzania to łydki, palcat, ostrogi itp. wodza służy do skręcania konia (do tego jeszcze łydki i dosiad) i chamowania (i dosiad) w filmach często jest pokazane jak kowboje wżywają wodzy do popędzania, ale to nie jest raczej w dzisiejszych czasach powszechnie stosowane i dopuszczalne na konkursach jeździeckich. w rekreacji wszystko mozna spotkać, więc prawdopodobnie dlatego kazali Ci tak zrobić :)chyba, ze nie o to chodzi w tym zdaniu :P

odpowiedz cytuj
  • AdaRadkiewicz3 2011-08-04 22:18:53

Po 1 nie ma głupich pytań, a po 2 dobrze, że się pytasz jak nie rozumiesz :) To nie jest kara.. my tego sformułowania używam, gdy ktoś nie ma palcata i koń jest na tyle uparty, że łydki nic nie dają, to bierzemy wodze w jedną ręką i klepnąć trzeba konika po łopatce. I to wszystko ;))

odpowiedz cytuj
  • M-koniara-29 2011-08-04 22:25:30

laura65 gdzieś usłyszałam czy przeczytałam taki zwrot i nie rozumiałam, o co chodzi, bo wodze nie służą do bicia konia :O

odpowiedz cytuj
  • laura65 2011-08-04 22:32:52

aa.. teraz zrozumiałam o co chodzi xDwcześniej myślałam, że to jak w westernach bierze sie i macha rękami żeby z obu stron wodzą walnąć konia po szyji żeby jechal szybciej xDteraz czaje :P sama nawet tak robiłam wiele razy xD ale ja ciemna jestem :P

odpowiedz cytuj
  • natchosohctan 2011-08-05 13:23:33

Popędzenie, popędzeniem, nie będę rozwodzić się tutaj już nad używaniem pomocy i ich stosowaniu na "rekreacyjnych" koniach, ale osobiście uważam, ze nie jest to dobry sposób - poprzez wymachiwanie wodzami tracimy kontakt, koń dostaje niezrozumiałe sygnały. Szarpany za pysk koń (nawet jeżeli jest to robione nieumyślnie) nie będzie chętniejszy do pracy.

odpowiedz cytuj
  • superhorsepl 2011-08-05 20:10:13

Wodzami po szyi to może wiele znaczyć. Nie znam całego zwrotu więc ciężko stwierdzić.Faktem jest że w rekreacji często jest używane wodzami po szyi jako walnięcie konia gdy ten przez NASZĄ NIEUDOLNOŚĆ nie chce iść np kłusem. Skoro jeździec nie potrafi sprawić aby ten koń ruszył kłusem, to takowemu instruktorowi łatwiej jest powiedzieć walnij konia wodzami w szyję to pójdzie - owszem pójdzie, ale czy taki efekt jest przez nas pożądany ? Czy tak do końca życia zamiast łydki mamy używać palcata albo wodzy ? ;/ Co najmniej śmieszne. Ja wolę zatrzymać konia, skarcić go normalnie nogami, wtedy przyłożyć łydkę i konik ładnie zaczyna iść kłusem. Moim zdaniem dużo lepszy efekt, niż nauczyć konia że jak dostanie wodzą po szyi to znaczy kłus ;/. Jak takie coś w szkółkach widzę to mnie krew zalewa. Może być też walnięcie wodzami po szyi gdy nie mamy palcata w ramach skarcenia konia, na ile to się sprawdza - nie wiem, ja tak koni nie karcę, bo są lepsze sposoby. Wspomniany wyżej western i walenie konia po obu stronach po szyi wodzami, to niestety patrzysz na tą bardzo szybką konkurencję nieco zbyt powierzchownie nie zagłębiając się. Owszem, jak się to widzi to można tak pomyśleć że wali się konia po szyi by szybciej biegł. Owszem zapewne przez to troszkę przyspiesza, ale w wescie występuje neck reining, a mianowicie gdy koń jest na czance kieruje się koniem trzymając wodze w jednej ręce. To co mówisz to zapewne mówisz o szybkościowej konkurencji między tyczkami slalomem co się jedzie. Z racji że West głównie jest konkurencją gdzie kierujemy koniem poprzez neck reining czyli przyłożenie wodzy do szyi konia, oraz dosiadem, to jeździec musi tak konia walić. Po pierwsze jest to konkurencja szybkościowa gdzie bardzo szybko następuje lotna zmiana nogi, do tego tyczki są rozstawione bardzo gęsto. Kierujesz tak że gdy trzymasz wodze w lewej ręce to końcowa część wodzy opada na lewą stronę, gdy chcesz skręcić koniem w prawo to te końcowe części przelatują na prawą stronę szyi konia, gdyż tak się po prostu jeździ. Gdy robisz wolny zakręt po łuku to tego aż tak nie zauważysz, ręka jest nieco wyżej, jeździec jest wyprostowany wodze luźno opadają i lekko są przenoszone na drugą stronę, jeśli weźmiesz że musisz się pochylić, rękę trzymać nieco niżej i zrobić to 10 razy szybciej nie ma opcji żeby wodze nie uderzyły konia w szyję. Obejrzyj sobie na youtube barrel reicing, również jest to konkurencja szybkościowa z tym że beczki są oddalone od siebie o kilka metrów i polega na okrążeniu 3 beczek. Tam nie ma obijania konia wodzami po szyi jedynie przy okrążaniu beczek. Jedynie niektórzy tak robią na prostych ale dostają za to punkty karne. Można też stwierdzić, że wodzami po szyi oznacza wspomniany wcześniej neck reining, czyli że wodze mają przylegać do szyi konia aby ten ustąpił od wodzy. Nie znając koncepcji autora tekstu ciężko jest stwierdzić co to oznacza.

odpowiedz cytuj
  • Nusia 2011-08-09 21:55:23

byłam w wielu szkółkach gdzie po prostu palcatów brakowało dawali tym którzy szkolili ich konie i trenowali ,a zwyczajni uczniowie musieli radzić sobie sami co zrobić z Baśką ,która ma gdzieś łydki ,a co dopiero takie pomoce jak dosiad czy półparada ... ? pozostają tylko i wyłącznie wodze ... choć zdarza się i tak jak na zdjęciu xD

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"