:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Wypadki koni - co zrobic, żeby koń nie schylał głowy podczas jazdy?

Dodano: 2012-09-01 09:30:49

• Cindula 2012-09-01 09:30:49

Jest taki jeden koń Buka, najlepszy hucuł sportowy, ale jest pewien problem. Jedziemy sobie kłusem jest ok. Zaczynamy galop. Jest ok. skoki. Ok. Potem przechodzimy do kłusa, a ona za wszelką cenę próbuje się schylać, żeby mieć dłuższe wodze. Gdy się jej na to nie pozwoli, to zaczyna przyspieszać. Nie chcę brać na nią żadnych czarnych wodzy, albo wypinaczy, ale nie wiem co mam robić, jeśli ona tak sie schyla. Jedyny problem jaki jest z nią (wg mnie) , to właśnie ten, że po galopie, stara się mieć jak najdłuższe wodze i przez to, co chwila mnie ciągnie do dołu, ja jej skracam wodze, a ona znowu się schyla. Robimy sobie na przekór. Lubię tak na niej swobodnie jeździć ( z długimi wodzami ), ale są też granice. Macie może jakieś rady? tylko, że już na starcie mówię, nie zakładam żadnych wypinaczy, czarnych wodzy itp.

odpowiedz cytuj
  • nancy 2012-08-31 21:28:04

Niektóre konie reagują wyrywaniem wodzy na wcześniejsze ciągnięcie za pysk. Może podczas skoków nie dajesz mu wystarczającego luzu (nie oddajesz wodzy)? Nie wiem z czego to wynika, jesteś jeszcze mało doświadczona i łapiesz równowagę na wodzach, albo robisz to nieświadomie, z przyzwyczajenia. Na następnej jeździe zwróć uwagę, by trzymać konia na kontakcie, ale nie szarpać. 

odpowiedz cytuj
  • Cindula 2012-08-31 21:49:59

Jeszcze muszę dodać, że to nie tylko ja na niej jeżdżę. Chociaż ten koń nie jest do końca do rekreacji. Jeżdżą na nim osoby bardziej doświadczone, choć zdarzają się jakieś wyjątki. Właśnie jest problem, ż ja na tym koniu prawie nie używam wodzy, inni cały czas się ich trzymają, bo się boją, że nagle zagalopuje, a oni spadną ( był taki wypadek, kol. miała prawie wstrząśnienie mózgu ) ;/. A ,masz jakiś pomysł, żeby ją tego oduczyć?

odpowiedz cytuj
  • Indi 2012-08-31 21:58:17

Musiałyby ją dosiadać same doświadczone osoby, które nie opierają się na wodzach ;] A z tym, jak widać, raczej będzie ciężko.Mogła się tak nauczyć...może ma złe skojarzenia, nie wiem.Mnie uczono, że gdy koń szarpie łbem to nie szarpać się z nim, bo wtedy możesz jej zaszkodzić jeszcze bardziej. Jak zaczyna się schylać to automatycznie łydka albo jakaś figura ujeżdżeniowa. Żeby odwrócić uwagę. Nie wiem jednak czy to zadziała i w tym przypadku.

odpowiedz cytuj
  • kasia509171 2012-08-31 22:03:41

Wiem tez mam takiego konia w stajni co po galopie świruje z tymi wodzami. wiec ja robie tak palcem serdeczynym naciskam do siebie i do przodyu i tak trzeba robic wtedy jakby to napisac iinteresujemy konia wedzidlem i on sie zastanawia i przestaje na jakis czas a jak znowu tak zrobi to powtaramy to pamietajmy zeby nie rrobic tego za mocno trzeba wyczuc konia zanim sie pochyli leb to lydka i te wodze wodze wiesz jak sie odpowiednio trzyma mam nadzieje ze pomoglam ;))

odpowiedz cytuj
  • nancy 2012-08-31 22:17:35

Musiałyby ją dosiadać same doświadczone osoby, które nie opierają się na wodzach ;] A z tym, jak widać, raczej będzie ciężko.Mogła się tak nauczyć...może ma złe skojarzenia, nie wiem.Mnie uczono, że gdy koń szarpie łbem to nie szarpać się z nim, bo wtedy możesz jej zaszkodzić jeszcze bardziej. Jak zaczyna się schylać to automatycznie łydka albo jakaś figura ujeżdżeniowa. Żeby odwrócić uwagę. Nie wiem jednak czy to zadziała i w tym przypadku.Popieram. A jeśli wystarczająco znasz osoby na tym koniu jeżdżące możesz uprzedzić je o problemie;)

odpowiedz cytuj
  • Indi 2012-09-01 10:09:19

Kasia - jeśli działasz tak wewnętrzną wodzą to próbujesz go zganaszować :P

odpowiedz cytuj
  • -Equus- 2012-09-01 11:43:46

Myślę, że to lepiej zostawić bardziej doświadczonym jeźdzcom, a wypinacze powinnaś jednak założyć - nie zrobisz nimi krzywdy koniowi, a on przestanie spuszczać łeb.

odpowiedz cytuj
  • Indi 2012-09-01 22:43:19

Equus - nie jest powiedziane, że wypinacze zapobiegną ciągnięciu głowy w dół...Też jeździłam na takim jednym egzemplarzu. Chodził w rekreacji i nikt nie martwił się o jego pysk. Wypinacze tutaj nie pomogły.Niestety (lub raczej stety ;]) każdy koń jest indywidualnością i nie da się znaleźć jednego rozwiązania dla wszystkich ;)

odpowiedz cytuj
  • nancy 2012-09-02 21:36:39

Jak pisze Indi. Jeśli problemem jest ciągnięcie za pysk należy zlikwidować przyczynę, a nie majstrować z wypinaczami i innymi cudami ułatwiającymi człowiekowi życie. Nawet jeśli koń nie będzie opuszczał głowy, zmniejszy się jego komfort psychiczny i może stracić zapał do pracy.

odpowiedz cytuj
  • Indi 2012-09-03 07:12:25

Dokładnie.Założyć wypinacze jest szybko i prosto...a żeby zlikwidować przyczynę - no tu to trzeba się napracować ;]Ludzie są z natury leniwi, więc szybciej sięgną po pierwszą opcję, ale niestety efekty nie zawsze będą całkiem zadowalające ;]

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"