:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Czy wg. prawa jest to zabronione?


Dodano: 2015-08-24 14:56:01

  • Chevalett 2015-08-24 14:56:01

    Ostatnio dużo myślę pod kątem dzierżawy. Wpadłam na pomysł, że jak będę miała wydzierżawionego konia, to wejdzie na niego moja koleżanka (na stęp, kłus), która miała kiedyś duży kontakt z końmi i jeździectwem (była na poziomie początków galopu). Jednak gdy przeczytałam umowę, to zwątpiłam czy w ogóle bym coś takiego mogła zrobić...Na drugiej stronie umowy dzierżawy:______________________________________________________________________________________________§4Umowa zostaje zawarta na okres ....................... miesięcy. Od dnia.............................§5Dzierżawca zobowiązuje się używać konia wyłącznie zgodnie z jego przeznaczeniem i dbać o jegoprawidłowe utrzymanie i stan zdrowia oraz zapewnienie pełnej opieki weterynaryjnej.§6Wydanie konia nastąpi w dniu...............................Dzierżawca jest zobowiązany do ...................................................................................................................... ,uprawniony do ...................................................................................................................................................Koń zostaje wydzierżawiony w celu używania go do .......................................................................................§7Przy zwrocie konia Dzierżawcy nie służy prawo żądania zwrotu nakładów poniesionych w związkuz ............................................................oraz zwrotu wszelkich kosztów związanych z korzystaniem zprzedmiotu dzierżawy.§81. Bez pisemnej zgody Wydzierżawiającego Dzierżawca nie może oddać konia osobie trzeciej dobezpłatnego   używania ani go poddzierżawiać. 2. W razie naruszenia powyższego obowiązku Wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bezzachowania okresów wypowiedzenia.§9Po zakończeniu dzierżawy Dzierżawca zwróci Wydzierżawiającemu konia w stanie niepogorszonym ponadzużycie wynikające z normalnej eksploatacji na podstawie postanowień niniejszej umowy i obowiązującychprzepisów prawa_______________________________________________________________________________________________(Odnoszę się do wytłuszczonego druku) Czy to oznacza, że moja koleżanka nie mogłaby na tego wydzierżawionego konia wsiąść? Czy mogłaby ale za zgodą dzierżawcy?

    odpowiedz cytuj
  • jestemzlasu 2015-08-24 18:27:44

    Czego w tym zapisie nie rozumiesz? Bardzo jasny i dość oczywisty, chyba jeden z obowiązkowych zapisów w umowie dzierżawy.Koleżanka nie mogłaby wsiąść bez pisemnej zgody wydzierżawiającego. Tyle.

    odpowiedz cytuj
  • Honeonna 2015-08-25 00:44:07

    Żeby wsadzić na konia koleżankę/mamę/brata/kogokolwiek, musisz mieć pisemną zgodę właściciela konia. Tak jak jestemzlasu pisze, to jeden z absolutnie podstawowych i najczęstszych zapisów w umowach. Nie ma odgórnego obowiązku go stosować, ale najczęściej tak się robi lub wręcz zastrzega się, że tylko i wyłącznie jedna osoba ma prawo wsiadać. Zdziwiłabyś się, ilu ludzi pozwala komuś się przejechać i jak to się potem kończy. Ja absolutnie nie wydzierżawiłabym nikomu zwierza bez gwarancji, że zobaczę i ocenię każdą osobę mającą na nim jeździć albo cokolwiek z nim robić. Nie powinnaś Ty ani koleżanka brać tego do siebie, tylko zrozumieć, że właściciele po prostu chcą chronić swoje konie. Przy jakiejś dobrej okazji wystarczy pójść, ładnie poprosić o pisemną zgodę dla koleżanki i zobaczyć, co wyjdzie. Na pewno lepiej tak niż potajemnie ją wsadzać, bo jeśli dojdzie to do właściciela, to cała przygoda z dzierżawą może się zakończyć natychmiast, jak też ta umowa lojalnie ostrzega. 

    odpowiedz cytuj
  • rumel 2015-09-30 15:42:14

    Taki zapis wcale nie jest OBOWIĄZKOWY - prawo wcale nie narzuca w przedmiocie dzierżawy takich obowiązków i nie należy taki zapis do esentialia negotii  (elementów obowiązkowych) umowy, to strony je kształtują. Ty natomiast podpisując umowę bierzesz na siebie obowiązki z niej wynikające. Jak to zmienić? Porozmawiaj z właścicielem konia, czy jest skłonny do modyfikacji tego zapisu - jeżeli tak - napisz do mnie na priva to Ci pomogę dograć treść. Zapewniam Cię, że da się zrobić tak, że obie strony będą czuły się bezpieczne. Treść cytowanej umowy to bardzo często efekt pracy na szablonach,które nie są negocjowane tak jakby ludzie stracili umiejętność pisania i mówienia...

    odpowiedz cytuj
  • jagodna 2015-10-02 13:45:08

    Autorka tematu chyba poszukiwała tłumacza z polskiego na polski ;) Zapis jest oczywisty. Porozmawiaj z właścicielem konia czy wyraża zgodę aby Twoja koleżanka mogła wsiąść na konia ale nie oczekuj że się zgodzi- ma pełne prawo ci odmówić.

    odpowiedz cytuj
Reklama


Reklama






 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"