:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Fryz czy może inny koń? ;)

Dodano: 2014-12-16 06:41:18

• foczka332 2014-12-16 06:41:18

Cześć. 😉  Mam pewien problem. Latem 2015 roku planuje zakup konia, ale męczy mnie pewien problem. Kocham konie fryzyjskie i zastanawiam się właśnie nad kupnem takiego konika. Wiem, że to jeszcze za wcześnie, ale ja już taka jestem... Ale nie o to tu chodzi. Chciałabym skakać i jeździć rekreacyjne, no może czasem wypad na jakieś zawody. I zastanawiam się czy kupować fryza czy może jakąś inną rasę. Nie chodzi mi o skakanie bóg wie ilu cm, ale tak w miarę.  I właśnie proszę o poradę, czy kupować fryza czy może jakiegoś innego konika?  :) Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. 

odpowiedz cytuj
  • weronika2001 2014-12-16 07:28:27

Nie polecam fryzów.To prawda że to bardzo urokliwe zwierzęta, ale nadają się głównie do ujeżdżenia, nie do skoków, bo moją bardzo słaby kręgosłup i nogi.Polecałabym ci raczej konia rasy sp lub wielkopolaka.To świetne konie na zawody sportowe.I oczywiście są tańsze od fryzów.

odpowiedz cytuj
  • jestemzlasu 2014-12-16 07:49:55

Słaby kręgosłup i nogi? Czyli co - jak przeskoczą 50 cm to im się łamią? A piaffy i pasaże wytrzymują? Ciekawe te kręgosłupy. Chyba że mówisz o wytworach polskiej myśli hodowlanej, fryzopodobnych, które koło prawdziwego fryza może w boksie stały przez chwilę. Ale jak się chce kupić tanio to potem tak jest.Za to sp to według ciebie bardzo jednorodna rasa, wszystkie mają mocne nogi i kręgosłupy?Iza ile to jest "w miarę", bo nie wiem jaka to klasa? P, N? Na dobrego fryza odłóż koło 20 tysięcy, chociaż podejrzewam, że chcesz już ujeżdżonego, to wtedy więcej.

odpowiedz cytuj
  • Honeonna 2014-12-16 14:53:20

1. Fryza najlepiej kupić wpisanego do normalnej holenderskiej księgi, wtedy jest mała szansa, że kupisz po prostu złego konia.2. Fryz z prawdziwym, holenderskim papierem trochę kosztuje. Jeśli zechcesz kupić taniego fryza i trafisz na okazję nie do uwierzenia, to nie wierz, bo się rozczarujesz. 3. Fryz tylko z paszportem PZHK to produkt fryzopodobny. Aromat może i identyczny z naturalnym, ale nikt obeznany we fryzach nigdy go nie widział i nie ocenił, czy w ogóle jest dobrym koniem i odpowiada rasie. Jeśli ktoś nie zna się konkretnie na fryzach, to nie będzie wiedział, jakie cechy są może mało korzystne, ale charakterystyczne dla rasy, a kiedy koń jednak wykracza poza normę i trzeba go skreślić z listy.4. Fryzy są specyficzne, jeśli chodzi o budowę-często mają bardzo wysoko osadzone szyje, które noszą prawie pionowo, zapadnięty, łęgowaty grzbiet, bardzo spadzisty, a przy tym przebudowany zad, mało skośną łopatkę, co może utrudniać pracę pod siodłem.5. Ich naturalny ruch luzem, z uniesioną głową, wysoką akcją z nadgarstka i zapadniętym grzbietem to najczęściej dokładne przeciwieństwo tego, co powinno być pod jeźdźcem.6. Fryzy występują w typie tradycyjnym, barokowym i nowszym, sportowym. Każdy typ wygląda trochę inaczej i można się spodziewać innych potrzeb w treningu.7. Zapoznaj się z chorobami dziedziczonymi w rasie i często występującymi.8. Fryz na żywo nie wygląda jak wymuskany, długogrzywy ogier przedstawiany do licencji. Te wszystkie cudne zdjęcia w necie to barokowa elita elit wycacana na specjalne okazje. Na co dzień zwykły fryzek może być fajny, ale żeby wyglądał jak z książki z rasami, trzeba będzie trochę na niego wydać i poświęcić czas.9. Albo będzie miał krótką grzywę, albo będziesz musiała ją zawsze na jazdę zaplatać, co będzie Cię denerwować po jakimś czasie, albo będziesz jeździć z rozwianym włosem, co od razu zdenerwuje konia i Ciebie, zwłaszcza kiedy odkryjesz, że nie tylko zaplątałaś się wodzami w grzywę, ale też przypadkiem trochę jej wyrwałaś, zostawiając wygryzione, łyse miejsce.10. Jeśli nie dosuszysz koniowi szczotek, łatwiej może złapać grudę. Jeśli nie chcesz suszenia ani grudy, lepiej je przyciąć. Tak samo, jeśli nie masz czasu ich czesać. Fryz jest trudniejszy w utrzymaniu, jeśli ma wyglądać fryzowato.11. Może się zdarzyć, że najbliższa hodowla z koniem takim, jaki Cię interesuje, jest daleko od Ciebie, wiec będziesz musiała zrobić niezłą wyprawę, żeby go obejrzeć i potem dopłacić sporo, żeby go przywieźć.12. Poznaj trochę fryzów na żywo, jeśli dotąd tego nie zrobiłaś. Może się okazać, że źle Ci się jeździ na takich cięższych, mocniejszych koniach, albo że jednak nie są do końca takie jak myślałaś.13. Zainteresuj się holenderskimi regułami wpisów, premiami, żebyś wiedziała, co kupujesz. Reklama, że koń jest wpisany do BBII, to żadna reklama, tylko wpis do księgi dodatkowej drugiej, dla koni po ogierach fryzyjskich bez zezwolenia na krycie. Rodowód nie jest kluczowy, jeśli nie myślisz o hodowli ani sporcie, ale jednak może coś powiedzieć o koniu, zwłaszcza że Holendrzy wypuszczają takie cudowne tabeleczki, w których jest obliczone, jakie ogiery przekazują bardziej jakie cechy. Wiadomo, że niekoniecznie sprawdzi się to w całości, ale daje informację. Jeśli nie będziesz mieć kompletnie żadnego pojęcia o rasie jako takiej, to trudniej Ci będzie wśród tych koni wybrać odpowiedniego.Ja bym była stanowczo za bardziej uniwersalnym koniem, ale jako że sama odkładam na araba, to tylko nakłaniam do przemyślenia i poważnego wzięcia pod uwagę powyższych. Nie ma nic złego w kupowaniu konia mniej typowej rasy, ale musisz wiedzieć, na co się decydujesz. Jeśli którykolwiek z powyższych punktów Cię zaskoczył, to przemyśl wszystko dokładnie jeszcze raz.

odpowiedz cytuj
  • milena3338 2014-12-23 10:09:02

Fryzy to bardzo urokliwe zwierzęta, nie da się ukryć. Są wrażliwe i przywiązują się do człowieka. Lecz domeną fryzów jest raczej ujeżdżenie, a Ty, jak piszesz chcesz skakać. Do skoków proponowałabym Ci raczej innego konia. Fryzy często też bywają drogie. Powodzenia w podejmowaniu decyzji!

odpowiedz cytuj
  • amazonka ada 2014-12-23 18:54:38

A ile czasu już jeździsz? ;) Fryzy bardziej kwalifikują się do ujeżdżania niż do skoków. Ile masz wzrostu? ;) Wiesz, żebym optymalnie mogła Ci powiedzieć jaki koń jest dobry na pierwszego (z mojego doświadczenia, bo specjalistą nie jestem). Ja głównie jeżdżę na kucach, ale jestem dość niska. 

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"