:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Jak zagalopować na dobrą nogę ?

Dodano: 2012-08-04 10:34:38
: Ujeżdżenie

• DreamOfHorse 2012-08-04 10:34:38

Cześć, mam taki problem z młodym konikiem (ogier, 4 lata, taki "młody profesorek" ;P) :) Mianowicie kiedy próbuję zagalopować, to on zawsze galopuje na złą nogę ;/ Czy można go jakoś tego nauczyć ? A może to ja popełniam jakieś błędy ??

odpowiedz cytuj
  • jestemzlasu 2012-08-04 11:24:11

W jaki sposób czterolatek może zostać nazwany "profesorkiem"? O_o To tak, jakbyś powiedziała "piętnastoletnia staruszka"...To znaczy, że źle zagalopowujesz - koń cię nie rozumie. Albo nie jest dostatecznie wyszkolony, albo popełniasz cały czas te same błędy. W obu przypadkach wina leży po stronie jeźdźca - albo jest za słaby na tego konia, albo cienki ogólnie. Rozwiązanie - w pierwszym przypadku dać konia komuś lepszemu, w drugim - podszkolić się.

odpowiedz cytuj
  • niunia010203 2012-08-04 11:24:37

Hej!Musisz ustawić konia w kierunku jazdy i zagalopować w narożniku. Gdy koń będzie wygięty i nie wypadnie łopatką to na 100% zagalopuje na dobrą nogę. A ty jeśli chcesz zagalopować na lewo to przesuwasz prawą nogę za popręg a lewą przed tak jakbyś go nogami chciała ustawić. Gdy koń nie chce nadal zagalopować z dobrej nogi to musisz zrobić tak:1. Gdy koń jest już ustawiony i wygięty na łuku w dobrą stronę.2. Dajesz mocno łydki i jednocześnie wewnętrzną wodzę podnosisz wysoko do góry.3. Jak zagalopuje z dobrej to go pochwal i przegalopuj kawałek i przejdź do kłusa a czynność powtarzaj np. co drugi zakręt. Koń w końcu załapie :D U mnie jest klacz huculska jest super ale ma wypady łopatką i zawsze na złą nogę zagalopuje. 

odpowiedz cytuj
  • Koniara - Adzia 2012-08-04 13:06:16

niunia - Osobiście zgadzam się z Twoją wypowiedzią, ale poza jednym elementem, bo czym pomoże uniesienie wewnętrznej wodzy "wysoko do góry" ? Pierwszy raz słyszę o tej "metodzie". Czy koń nie powinien prawidłowo zagalopować od samej łydki ?

odpowiedz cytuj
  • Wiki123 2012-08-04 20:06:14

Galopuje się od narożnika,wewnętrzna łydka na popręg,a zewnętrzna za popręg.Musisz jeszcze skierować głowę konia do środka (wewnętrzna wodza krótsza) .Ja jeżdże na 3 letniej klaczy,niedługo skończy 4 lata :)

odpowiedz cytuj
  • niunia010203 2012-08-05 16:46:01

Koniara - Adzia- Wiesz ja tez tego nie rozumiem ale to jakos tak pomaga tak mnie instruktorka nauczyła ale to tylko w tedy gdy koń wypada łopatką :P To może troche błupio brzmi i nie możesz sobie wyobrazić o co kaman ale to trzeba na żywo zobaczyć żeby rozumieć :D

odpowiedz cytuj
  • Ania S 2012-08-08 21:59:11

A ja mam pytanie do jeźdźca. Jesteś pewna, że Ty siedzisz ok.? Mlody koń (a w dodatku ogier) sam w sobie jest bardzo trudny, a prawidłowy dosiad wypracowuje się niestety często latami.... Nie pochylasz się? Nie rzucasz w siodle? Nie "rozpadasz" gdy coś nie wyjdzie? Nie wymachujesz łydkami na wszytkie strony, ale coś w tym stylu? Młody koń bardzo często nie rozumie, albo nie chce czegoś zrobić, bo to jest dla niego nie wygodne i wymaga pracy (np. jest krzywy, więc łatwiej mu galopować na zlą nogę). Jeśli nie mowi Ci takich rzeczy instruktor/trener, to poproś kogoś żeby cię nagrał i zobacz jak to wygląda, bo możliwe jest też ,że problem jest bardziej po storonie konia niż jeźdźca. Tak na marginesie, to co ci mowi instruktor/trener? Bo zadałaś bardzo podstawowe pytanie i obawiam się, że jeśli instruktor nie potrafi sobie poradzić z tym problemem, to trzeba poszukać kogoś z większym doświadczeniem. Życze powodzenia, a jeśli będziesz miała jakieś wątpliwości , to zawsze możesz wrzucić filmik z jazdy, a ja albo ktoś inny na pewno chętnie coś podpowie :)

odpowiedz cytuj
  • Nanna 2012-08-09 10:05:51

Na popręg... poprostu bardziej z przodu niż zewnętrzna .Wewnętrzna łydka "zagalopowuje" i pilnuje ustawienia ,a zewnętrzna wodza prowadzi .Przy takim ustawieniu musi wyjść .

odpowiedz cytuj
  • Indi 2012-08-20 07:17:32

Nie mogłam się nie odezwać. Jak czytam tu takie "rady" to aż mi się nóż w kieszeni otwiera.Co to znaczy niunia " ...jeśli chcesz zagalopować na lewo to przesuwasz prawą nogę za popręg a lewą przed..." - od kiedy się galopuje mając wewnętrzną nogę przed popręgiem?Pewnie chodziło o łydkę bliżej popręgu niż zewnętrzna. No ale weź to przeczytaj jeszcze raz i zrozum co autor miał na myśli.Kolejne:" Dajesz mocno łydki i jednocześnie wewnętrzną wodzę podnosisz wysoko do góry." - co ma na celu podniesienie wodzy do góry? Myślisz, że mu w ten sposób nogę podniesiesz? Jedyne co to go zaszarpać w pysku możesz.Dodatkowo nie rozumiem wewnętrznej wodzy krótszej przy zagalopowywaniu na dobrą nogę...Szczególnie jeśli koń nie umie. Zresztą - w momencie pierwszego fulle wodza wewnętrzna powinna być delikatnie luźniejsza aby koń mógł właśnie zagalopować na dobrą nogę. Przypominam, ze to młody koń, który prawdopodobnie na tę nogę galopować nie umie. Musi mu być wygodnie. Jeśli cały czas wodza wewnętrzna jak i zewnętrzna są napięte - galopuje jak mu się chce.

odpowiedz cytuj
  • sliwka19 2012-08-20 09:43:36

W narożniku najlepiej i tak jak pisała Wiki123 wewnętrzna wodza troszkę krótsza, zewnętrzna łydka za popręg, wewnętrzna na i powinien zagalopować na dobrą nogę :)

odpowiedz cytuj
  • Nanna 2012-08-20 20:56:33

Z radą śliwki19 życzę powodzenia.Dlaczego wewnętrzna krótsza ? jak krótsza znaczy ,że nią prowadzisz i zagalopuje na złą .Zewnętrzna pilnuje ustawienia , wewnętrzna pokazuje kierunek i działa delikatnie .

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"