:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Konie sportowe, a ślepota

Dodano: 2013-06-26 13:46:07

• ariam 2013-06-26 13:46:07

Witajcie!Znalazłam konia na czymś w stylu "giełda koni". Jest to koń dokładnie folblut, świetny rodowód, ale ślepy jest na jedno oko. Bardzo dobrze (wysoko) skacze. Czy jest możliwość startu na takim koniu w zawodach? Co może być trudne w czasie treningów? Dziękuję! Nie chcę zakładać 3 różne wątki, więc zapytam się o drugą rzecz od razu. Czy da się od rolować konia? Np. robiąc im długą przerwę w treningach, masażami, innym stylem jazdy? Dziękuję ponownie! A dodam, że nie mam zamiaru kupować tego konia. Pytam się na przyszłość...

odpowiedz cytuj
  • paula04 2013-06-26 17:26:02

Konie tracąc węch są sprzedawane głównie do rozrodu dla uzyskania dobrych źrebaków. Na pewno ciężko byłoby skręcać mu w lewo. U mnie w stajni jest kobyła z częściową ślepotą prawego oka. Normalnie chodzi po ujeżdżalni, jeździ w tereny tyle, że w zastępie i nie jako koń prowadzący. No i chorych koni raczej nie dopuszcza się na zawody, bo zawsze jest to stres dla zwierzaka, no i gdy widzi na jedno oko dodatkowo się denerwuje i męczy.

odpowiedz cytuj
  • Honeonna 2013-06-26 21:36:24

Brak wzroku w jednym z oczu to nie tragedia, a koń może normalnie żyć i zazwyczaj też pracować, ale może płoszyć się bardziej z tej strony. Czasami też musi obrócić głowę tak, żeby zobaczyć wszystko drugim okiem. Jeśli chciałby wykręcić głowę tuż przed przeszkodą, żeby lepiej ją zobaczyć, mogłoby się to skończyć nie za ciekawie. Margines błędu przy odbiciu staje się coraz mniejszy wraz z rosnącą wysokością przeszkody, więc w pewnym momencie po prostu może się okazać, że lepiej dać spokój, jeśli koń sobie nie radzi, ale coś niższego pewnie skoczy. Czy sobie poradzi na zawodach z całym parkurem- zależy od konia, jeden się zestresuje i będzie chciał zobaczyć wszystko na raz, przez co zapomni całkiem o współpracy z jeźdźcem, inny da sobie radę. To jednak nie jest zupełnie niewidomy koń. Zależy też, czy drugie oko jest całkowicie sprawne. Jeśli w nim też traci wzrok, będzie mu oczywiście dużo trudniej. Trochę też zależy od powodu ślepoty- przy niektórych chorobach trzeba zrezygnować z jazdy lub jakiś jej części, żeby nie pogorszyć sytuacji. Co do ograniczeń formalnych, nie znalazłam żadnych wprost, chociaż nie szukałam zbyt dokładnie.  Ogólnie jeśli czyjś koń straci wzrok w jednym czy nawet obojgu oczach, warto o niego walczyć, ale jeśli dopiero szuka się konia, lepiej wziąć zdrowego, chyba że ktoś świadomie chce dać takiemu koniowi dom. Trzeba się wtedy liczyć z kosztami, także czasowymi i emocjonalnymi. Nie wiem, czy mówimy o rolowaniu w sensie prawdziwego rollkuru czy jako o błędzie "zwiniętego" konia, ale oba przypadki się da zmienić. Głównie jazdą, bo to jeździec każe/pozwala koniowi przyjmować taką czy inną pozycję. Jeśli konia coś boli albo ma coś ze zdrowiem, wkracza masażysta, weterynarz i tak dalej. Zdarza się, że koń się "zwija", bo po prostu nie rozumie poleceń albo kombinuje z jakiegoś innego powodu, wtedy wet za dużo nie pomoże, może tylko sprawdzić konia, a główna praca jest jednak jazdą, żeby pokazać kopytnemu, czego jeździec oczekuje. 

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"