:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Łykawość u klaczy

Dodano: 2013-05-03 18:58:19

• Sulek-moje szczescie 2013-05-03 18:58:19

Wiem, że były już podobne pytania, ale każdy przypadek jest inny... Niedawno przyjechała do nas nowa klacz. Bardzo miła, energiczna, na stanowisku spokojna... Niestety ma jeden problem- łykawość. Z pewnością wiąże się ona z jej przeszłością. Historia RegatyByły raz dwie klacze, koleżanki. Bardzo dziwną rzeczą jest to, że sprzedał je facet, który nie był ich właścicielem. Jedna z nich została sprzedana bez problemu, druga natomiast podobno miała iść do rzeźni :"( Na szczęście jakaś kobieta zgodziła się na jej uratowanie i sprzedała ją naszej stajni. Za 5000, miała być za 2000. Regata miała wielkie szczęście, że w ogóle sprzedała!Jak już pisałam, kobyłka jest kochana, tylko ten problem... Wiem, że ta choroba bierze się z nudy, można więc wywnioskować, że poprzedni "właściciel" źle się nimi zajmował. Teraz konik ma do dyspozycji padok i 3 inne konie, żyją razem w zgodzie, jednak mimo to łyka. Niestety nie jestem w stajni przez cały czas, nie wiem więc czy robi to często. W każdym razie kiedy ostatnio ją karmiłam złapała za deskę padoku i ciągnąc ją do siebie objawiła nam swą przypadłość. Czy jest jakiś dobry sposób na załagodzenie objawów? Może piłka dla koni będzie dobrym pomysłem? Nie wiem na razie jak będzie jeżdżona, bo nie nadaje się dla początkujących (lubi galopować) a u nas takich jest dużo. Pomożecie?!

odpowiedz cytuj
  • Pionierowa 2013-05-03 19:48:41

Jak wiesz konie łykawe potrzebują stałego oparcia dla siekaczy: krawędź żłobu, drzwi od boksu, jakikolwiek słupek ogrodzeniowy.  Łykawość uzależnia!! Rozwijając się potem w łykanie bez podparcia...  Łykawości nie można oduczyć. Właściwy chów z wieloma urozmaiceniami może spowodować wstrzymanie nałogu, tzn.  specjalny rzemień zapinany na gardle powoduje ból przy tej czynności - co jest sposobem niezbyt miłym dla konia. Łykawość w dłuższym okresie przynosi jednak szkody i zagraża układowi pokarmowemu zwierzęcia.tu masz w fajnej cenie owy rzemień: http://www.gnl.pl/lykawka-horze-p-4866.html

odpowiedz cytuj
  • Honeonna 2013-05-03 20:49:17

Łykawka? Zgol kiedyś sierść na szyi konia chodzącego w ciasno zapiętej łykawce i popatrz, co tam będzie miał. Jaki rzemień? Metalowy zacisk z nylonową częścią do regulowania. Metoda mało skuteczna, a mocno nieprzyjemna dla konia. Ja (i nie tylko ja) jestem całkowicie na nie. Po co męczyć zwierzaka, jeśli to mu nawet nie pomaga? To będzie tylko maskowanie problemu bez znalezienia przyczyn. Tak, są przyczyny inne niż tylko "on tak ma".Piłka może coś pomóc, ale najważniejszy jest ruch na powietrzu i dobre towarzystwo. Dobrze, że to ma. Co do jazdy- na pewno to jakieś urozmaicenie dnia. Czy koń łykawy, czy nie, jeździ się podobnie. Warto się zastanowić nad żywieniem, bo to także może być przyczyną, chociaż oczywiście jeśli przyjechała niedawno, to mieliście na to mały wpływ. Artykuł z ŚK o łykaniu: http://www.swiatkoni.pl/articles/35,lykawosc-i-obgryzanie-przedmiotow.htmlMoże już to wszystko wiesz, ale sama więcej Ci nie powiem, a tutaj jest wszystko jasno napisane, no i  autorka nie musiała się ograniczać z długością do jednego posta. 

odpowiedz cytuj
  • Pionierowa 2013-05-04 13:59:12

Każdy koń jest inny także nie dla każdego łykawka nie będzie skuteczna.

odpowiedz cytuj
  • bardowata 2013-05-04 14:21:28

Mój koń również łyka. Zazwyczaj ma łykawke (luźną) co nie powoduje zaniku, towarzystwo ! to podstawa. Koń musi mieć towarzystwo na padokach itp, dużo robi też praca z koniem. Zwłaszcza z ziemi. Pół roku temu moja kobyła łykała bez przerwy, teraz robimy wiele zabaw, ćwiczeń na zaufanie i ma towarzyszkę. Łyka o wiele mniej - przy mnie prawie w ogóle, stajenny też powiedział że mniej, więc są postępy.Co do piłki.. u mnie to nie pomogło. Pobawiła się, pobawiła i jak skończyła znowu łykała...U poprzedniego właściciela z którym mam ciągły kontakt była 4 lata i praktycznie nic nie łykała, potem gdy przyszła do rekreacji znowu zaczęła - nikt się nią nie zajmował codziennie, teraz jest u mnie i łykanie jest rzadkością :)

odpowiedz cytuj
  • Sulek-moje szczescie 2013-05-04 15:54:37

Zgadzam się, na pewno nie będziemy używać rzemienia. Nad piłką się jeszcze zastanowię, towarzystwo ma... Jest coraz częściej jeżdżona, chodzi nawet na oprowadzanki ( jest ich u nas bardzo dużo), możliwe, że niedługo i ja na niej pojeżdżę. Mam nadzieję, że będzie lepiej :) Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"