:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

palcaty na zawodach jeździeckich

Dodano: 2009-12-13 14:31:02
: Wyścigi konne, Skoki przez przeszkody

• jaga211 2009-12-13 14:31:02

Co sądzicie o palcatach czy można ich używać na zawodach,wycigach itp. co o tym sądzicie??

odpowiedz cytuj
  • redakcja 2009-12-14 19:43:28

ja uważam że bat to nie jest jakaś straszna rzecz chodzi tylko oto jak jeździec będzie go używał :)

odpowiedz cytuj
  • Kaciunia 2009-12-14 20:59:59

Ja używam palcatu ale nie bardzo mi się to uśmiecha,wolę naturalne metody.Czasami nie zaszkodzi na zawodach czy wyścigach go użyć

odpowiedz cytuj
  • Nojec 2009-12-17 18:04:56

Zadaniem bata jest wspomaganie łydki, jeśli koń na taką nie reaguje. Nie można batem karać konia czy wyżywać się. Taka kara nie działa, a możemy tylko zaszkodzić. Należy umiejętnie posługiwać się batem. Osobiście jeżdżę prawie zawsze z, ale zazwyczaj nie używam.

odpowiedz cytuj
  • Liliavite 2009-12-18 15:30:30

spotkalam sie z teoria, ze bicie konia za lydka jest brutalne, okrutne, itp. nie zgadzam sie z tym. zgadzam sie z przedmocami, bat jest wzmocnieniem lydki i jezeli odpowiednio sie go uzywa nie jest niczym zlym. czasami kon potrzebuje takiego "obudzenia" i uswiadomienia, ze teraz pracujemy, a nie odpoczywamy :)

odpowiedz cytuj
  • leitgus 2009-12-20 13:35:34

Tylko zacznijmy może odróżniać palcat od bata ujeżdżeniowego. Ja jak jeżdże to tylko z batem ujeżdżeniowym i to jak najdłuższym jakim się da (musiałem z niemiec sprowadzać bo w Polsce się nie spotkałem z dłuższym niż 110cm), obecnie mam 140cm bat ujeżdżeniowy. Nie służy on generalnie do karcenia konia tylko jako pomoc w jego szkoleniu (nie do bicia tylko lekkiego trącania zadu na przykład). Pomaga np. w początkowym szkoleniu konia w dodawaniu impulsu koniowi a dzięki swojej długości nie trzeba zmienia ułożenia ręki bo bez problemu sięga zadu co powoduje że też nie zmieniamy dzieki temu dosiadu. Bat ujeżdżeniowy może służyć również do nauki podnoszenia przez konia wysoko kończyn w piaffie czy pasażu (tzw. bat piaffowy). Palcat natomias jest krótki i służy najczęściej do karcenia konia i ewentualnie dawania mu impulsów. Jednak jestem zwolennikiem jeżdżenia z batem lub palcatem ale nie używania. Niestety zaobserwowałem że ostatnimi czasy jest mania nadużywania tych instrumentów szczególnie przez młodych i początkujących jeźdźców. Dlatego też ostatnimi czasy zabieram moi uczniom te pomoce żeby nauczyli się powodować koniem pomocami a nie batem czy palcatem. Jak nie nauczą się to nie pojeżdżą!   Pozdrawiam

odpowiedz cytuj
  • redakcja 2010-01-15 09:44:53

ja jezdze z palcatem ale mam go tylko na pokaz i na "wraziee czego"........

odpowiedz cytuj
  • Mucia 2010-01-15 15:01:13

Batów ujeżdżeniowych nie cierpię - nie jeżdże na tyle dobrze, żeby korygowac błędy konia itd. (kupiłam raz, ale po paru jazdach wymieniłam się z koleżanka na palcat ;P), a za to bardzo mi przeszkadza w jeździe. Zdecydowanie wolę palcaty. Na Orlika uzyłam bata z 10 razy w życiu, bo on bardzo ładnie chodzi i bez niego, więc. :)

odpowiedz cytuj
  • Albinoska 2010-02-25 13:14:06

Uważam, że jazda z palcatem jest przydatna. I nie musi on służyć do karania konia. Konie jeśli widzą palcat od razu mają większy respekt i bardziej się słuchają.

odpowiedz cytuj
  • olusssek 2010-02-25 13:57:14

też tak myślę :) Sama wole mieć przy sobie palcacik ale kiedy ostatnio go użyłam..?Nawet nie pamiętam :)Wczoraj  przeraziłam się na jeździe..Taka mała ciągle popędzała konia palcatem.. zero łydki. dosiadu tylko chlast i tyle.. :( Nie wytrzymałam i musiałam jej coś powiedzieć.. Była taka obrażona no ale trudno..

odpowiedz cytuj
  • Albinoska 2010-02-26 10:24:32

Olusssek i dobrze zrobiłaś, że zwróciłaś tej małej uwagę. Dobry jeździec się nie obrazi tylko przyjmie radę do serca. No i jeśli każdy widzi, że ktoś krzywdzi konia od razu powinien reagować tak jak Ty, a przecież jest gro ludzi, którzy się nie odezwą.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"