:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Potykanie się konia

Dodano: 2016-08-24 11:11:46

• Love Haflingers 2016-08-24 11:11:46

Witam.Problem to potykanie się mojej klaczy. W terenie jest ok, czasami się potknie, ale rzadko i tylko na nierównym podłożu. Na ujeżdżalni (na której są małe kamienie) potyka się ciągle. Czy może to być jakaś choroba czy po prostu wina kamieni?Z góry dziękuję za odpowiedzi. ;)

odpowiedz cytuj
  • Alajg7 2016-08-25 15:28:26

Miałam podobny problem, raz nawet klacz potknęła sie do tego stopnia, że obie wylądowoałyśmy na ziemi... Zacząłam ćwiczyć odpowiedni rytm i rozluźnienie podczas jazdy i dużo lepiej chodzi. Czasem sie potknie, ale przy tym co było wcześniej to niebo, a ziemia. Gdy moja klacz sie rozluźniała i szła rytmicznie miała od razu lepszą równowagę i była bardziej zaangażowana w jazdę, co pozytywnie poskutkowało.

odpowiedz cytuj
  • Love Haflingers 2016-08-26 13:10:58

Miałam podobny problem, raz nawet klacz potknęła sie do tego stopnia, że obie wylądowoałyśmy na ziemi... Zacząłam ćwiczyć odpowiedni rytm i rozluźnienie podczas jazdy i dużo lepiej chodzi. Czasem sie potknie, ale przy tym co było wcześniej to niebo, a ziemia. Gdy moja klacz sie rozluźniała i szła rytmicznie miała od razu lepszą równowagę i była bardziej zaangażowana w jazdę, co pozytywnie poskutkowało. Hmmm... Czy brak rozluźnienia i równowagi może być spowodowany młodym wiekiem? (moja klacz ma 4 lata)  

odpowiedz cytuj
  • Honeonna 2016-08-26 22:53:38

Każdemu koniowi trzeba wytłumaczyć, jak ma nosić jeźdźca, żeby nie zrobić sobie ani człowiekowi krzywdy. Młody koń może i powinien nauczyć się chodzić pod siodłem w rozluźnieniu i równowadze na tyle dobrej, żeby się nie potykać, tylko sam raczej nie wpadnie na to, jak to zrobić ani że tak w ogóle można. Po prostu każdy młody koń siłą rzeczy jest jeszcze mało zaawansowany w szkoleniu i taki pozostanie, jeśli nikt z tym nic nie zrobi. A do tego oczywiście trzeba jeźdźca, który nie dość, że sam wie, o co w tym chodzi, to jeszcze potrafi tego nauczyć konia. Trener też jak zawsze nie zaszkodzi. Jeśli chodzi o choroby czy urazy mogące powodować potykanie się, to jest takich całe mnóstwo, od chorób stawów po zaburzenia neurologiczne. Taka przyczyna jest oczywiście zawsze możliwa. Warto się przyjrzeć, czy kopyta są dobrze robione przez kowala, czy np. nie są wyjechane do przodu, z za długim pazurem, nierówne, bo to też mogłoby powodować trudności w normalnym chodzeniu. Generalnie nie ma co popadać w paranoję, że jeśli młody koń się potyka na jeździe, to na pewno ma zwyrodnienia czy coś, no ale jeśli pojawi się podejrzenie choroby, to oczywiście należy gnać w te pędy do weta. Spekulacje, które być może dadzą trochę pomysłów na zaradzenie problemowi w realu: jeśli koń potyka się dużo częściej na ujeżdżalni, to (poza wieloma innymi wyjaśnieniami) może być tak, że a) winne rzeczywiście jest podłoże, które jest za śliskie, nierówne itp., b) w terenie jeździsz inaczej niż na ujeżdżalni, na której np. zakręty, koła, określone tempo chodu, określone zadania wywołują utratę równowagi/uruchamiają jakieś schorzenie i przez to potknięcie, c) w terenie koń bardziej patrzy pod nogi niż na płaskiej ujeżdżalni i po prostu częściej zauważa, że musi coś zrobić, żeby się nie potknąć. Może też oczywiście być zupełnie co innego, no ale przez internet nic nie widać. Na wszystko, co nie jest spowodowane problemami medycznymi albo kopytowymi ani tragicznym podłożem, powinno pomóc po prostu jeżdżenie konia dobrze, czyli tak, żeby zyskiwał równowagę i czuł się coraz pewniej pod jeźdźcem. Do tego oczywiście potrzeba jeźdźca, który jest w stanie to zrobić. Przydatne bywa także robienie ćwiczeń, które specjalnie spowodują, że koń będzie musiał pomyśleć, jak idzie. Można wykorzystać choćby drągi i kawaletki, także ustawione np. w szeroki wachlarz albo na dużym kole, z jednym końcem podniesionym, przechodzenie pomiędzy drągami ustawionymi w zygzak albo w literę L. Jeśli koń czegoś nie da rady zrobić pod siodłem, to można też spokojnie spróbować z ziemi, w ręku. Nowe rzeczy oczywiście zawsze trzeba wprowadzać rozsądnie, stosownie do umiejętności konia. Wiele koni na początku zachowuje się, jakby nie do końca ogarniało wszystkie swoje nogi na raz, ale z właściwym treningiem powinny zacząć sobie radzić. Jeśli nie nastąpi poprawa, jeśli problem zdaje się leżeć w jednej, konkretnej nodze, jeśli koń zacznie kuleć, jeśli widać jakiś nieprawidłowy sposób poruszania się prowadzący do potykania się, a nie tylko po prostu potykanie się przypadkiem, 'bo tak wyszło', jeśli jest cokolwiek, co wzbudza podejrzenia, to lepiej poprosić o opinię weta. Nie zaszkodziłoby też, gdyby ktoś z boku spojrzał i zwrócił uwagę, jak to potykanie się wygląda-czy koń się po prostu zagapia, czy może jakoś dziwnie chodzi, czy może w ogóle nie do końca radzi sobie z wożeniem kogoś na grzbiecie, a potykanie się to tylko jeden z rezultatów tej sytuacji (za którą winę w dużej części może także ponosić jeździec).

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"