:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Siodło wszechstronne a skokowe

Dodano: 2012-09-16 13:47:39
: Rekreacja konna

• Sonea 2012-09-16 13:47:39

Witam. Jeżdżę konno rekreacyjnie od roku. Przez cały czas jeździłam w siodle wszechstronnym, ale tydzień temu pewien gospodarz poprosił mnie abym wsiadła na jego klacz. Gdy do niego przyjechałam koń był już gotowy do jazdy... jednak moją uwagę przykuło siodło- było założone bezpośrednio na grzbiet konia, bez czapraka czy choćby kocyka (a klacz przez 3 lata nie chodziła w siodle) powiedziałam właścicielowi, co o tym myślę, a on powiedział że nie wiedział, że to musi być, i że nie ma czapraka ani nic co by mógł założyć pod siodło -_- ale najbardziej nie pasowało mi ułożenie siodła- tylny łęk zdawał mi się leżeć o wiele niżej niż normalnie powinien... po chwili skojarzyłam, po budowie że to siodło skokowe a nie wszechstronne (wcześniej nie miałam z takim do czynienia bo w stajni mamy same wszechstronne), po za tym popręg był zbyt blisko stawu łokciowego klaczy... poprawiłam je, ale na dopiero zdjęciach zobaczyłam, że i tak jeszcze nie było dobrze założone...Kiedy wsiadłam na klacz nie byłam w stanie ocenić czy siodło leży dobrze czy tez nie bo pierwszy raz siedziałam na koniu pociągowym i pierwszy raz w siodle skokowym ...Moje pytanie brzmi: czy siodło skokowe powinno leżeć w tym samym miejscu co wszechstronne, czy jednak powinno być przesunięte nieco do tył?A może po prostu to siodło jest źle dopasowane na tą klacz (co jest wielce prawdopodobne, bo właściciel się kompletnie na tym nie zna).Kuzyn zrobił mi zdjęcie na tej klaczy, widać wyraźnie, że popręg jest zdecydowanie za blisko łokci konia, niestety nie mam zdj samego konia w siodlez góry dziękuję za pomoc

odpowiedz cytuj
  • EmilyKochaKonie 2012-09-16 14:34:45

Wydaje mi się, że popręg jest dobrze, jednak poduszka kolanowa jest nieco za bardzo do przodu. Ale brak czapraka lub jakiejś podkładki to już okrucieństwo...

odpowiedz cytuj
  • patriszia 2012-09-16 15:46:40

Wsiadłaś na konia bez czapraka? ;o Gratuluję. 

odpowiedz cytuj
  • sroczka 2012-09-16 15:56:24

A po co czaprak, mogę wiedzieć?

odpowiedz cytuj
  • Sonea 2012-09-16 16:12:45

patriszia-->wsiadłam na nią na może na 20 min tylko na stępa, bo powiedziałam właścicielowi, że nie będę na niej jeździć, jeśli nie będzie miała czapraka lub kocyka, ale nie o czaprak mi chodzi w tym poście (!!!)sroczka-->po to żeby się nie poobcierała, a jak się spoci, żeby nie było odparzeń, tylko, żeby czaprak wchłoną pot

odpowiedz cytuj
  • sroczka 2012-09-16 16:25:38

Przy prawidłowo dopasowanym siodle czaprak jest zbędny, więc nie mówcie, że jazda bez czapraka jest okrucieństwem. Na temat położenia siodła się nie wypowiem, bo zdjęcie mi się nie wyświetla, aczkolwiek niezależnie od tego jakie to siodło - wszechstronne czy skokowe, zasady siodłania pozostają te same.

odpowiedz cytuj
  • Indi 2012-09-16 20:03:11

Weźcie mnie trzymajcie, bo zejdę zaraz :/Sonea - dodajesz zdjęcia na koniu bez czapraka i myślisz, że nikt nie zwróci na to uwagi?Sorry - ale ja np. patrzę na całość. Poza tym w odpowiedzi można poruszyć także inne tematy jeśli ktoś ma ochotę. Nawiązując do tematu siodła - zdecydowanie poduszka kolanowa za bardzo z przodu.A jeszcze jedno...jeździsz rok i wsiadasz na kobyłę nie jeżdżoną od 3 lat? Rozsądek wskazuje nie dosiadać jej od razu. No ale cóż...może tylko ja tak uważam.Poza tym odnosząc się do Twojej wypowiedz odnośnie jazdy na niej - nawet 20 minut bez czapraka to 20 minut za długo :/ Nie masz pojęcia jaki ta kobyła ma kręgosłup i jak coś takiego może odchorować. A może, uwierz.Sroczka - jak masz pisać takie bzdury to lepiej nie pisz w ogóle :/ Czy Ty myślisz, że czapraki zakłada się po to, bo nie ma się dopasowanego siodła? Wybacz bezpośredniość, ale kto Ci dziewczyno takich pierdół naopowiadał? :/Potrafisz myśleć logicznie. To pomyśl sobie, ze na Twoje piękne ciałko ktoś zakłada coś skórzanego i karze Ci w tym biegać. Pomimo że jest dobrze dopasowane - nie spocisz się? Nie obetrzesz?Proszę Cię - zastanów się kilka razy zanim coś napiszesz, bo jeszcze ktoś zacznie te nic nie warte rady w życie wcielać :/

odpowiedz cytuj
  • jestemzlasu 2012-09-16 20:09:16

Indi - wyobraź sobie, że czaprak służy właściwie wyłącznie do ochrony siodła przed potem konia. Sroczce nie chodziło o to, że czaprak zakłada się pod niedopasowane siodło, tylko że jeśli siodło jest dopasowane, to konia nic nie obetrze, z czaprakiem czy bez. A jak jest niedopasowane, to najpiękniejszy czaprak nie pomoże.Co do zakładania skórzanych rzeczy - mogłabym  z powodzeniem nosić wygodne skórzane buty na gołą stopę, tylko mi ich szkoda, więc zakładam skarpetki. A skórzanych sandałów nigdy nie nosiłaś? Czy też w skarpetkach?

odpowiedz cytuj
  • Indi 2012-09-16 21:09:44

Skoro sobie porównujemy to ok.Skórzane sandałki mam. Ale w porównaniu do siodła to tylko kilka cienkich paseczków.A koń dźwiga na grzbiecie kawał skóry, do tego ciężkiej i na dodatek tyłek jeźdźca.Widzisz tu jakieś podobieństwo do sandałków? Bo ja, poza materiałem, żadnego ;]Co do dopasowanego siodła i obtarcia - nie byłabym tego taka pewna. Przypominam, że każdy koń jest inny i jego grzbiet też ;] Nie ma złotej zasady dla wszystkich. To byłoby za proste.Co do niedopasowanego siodła i tego, że najpiękniejszy czaprak nie pomoże - zgadzam się całkowicie.

odpowiedz cytuj
  • jestemzlasu 2012-09-16 21:32:14

Za to na podeszwie skórzanych butów opiera się już cały ciężar naszego ciała, więc nacisk na cm kwadratowy jest znacznie większy niż w przypadku siodła z jeźdźcem (skoro już tak uściślamy porównania).Każdy koń jest inny - i każdy powinien mieć dopasowane siodło. To jest złota zasada. Dopasowane siodło ma leżeć tak, że nic nie obciera i nie uciska - z czaprakiem czy bez.Popatrz sobie np. tu: http://www.youtube.com/watch?v=GE4YU2QY_YwCzy któryś koń poza prowadzącym ma czaprak? A to jest 8 minut dobrego galopu i skoków - jak te ich grzbiety to wytrzymały?

odpowiedz cytuj
  • sroczka 2012-09-16 21:36:02

A no takie podobieństwo, że jeżeli sandałki (w domyśle siodełko) są dopasowane, a co za tym idzie - wygodne, to nie mają prawa Cię obetrzeć.Indi: tak na marginesie: o czym Ty mówisz:"Co do dopasowanego siodła i obtarcia - nie byłabym tego taka pewna. Przypominam, że każdy koń jest inny i jego grzbiet też ;] Nie ma złotej zasady dla wszystkich. To byłoby za proste."Bo ja tego nie rozumiem. Siodło dopasowujemy do DANEGO, KONKRETNEGO konia. Nie kupuję jednego siodła dla trzech koni. Znalezienie odpowiedniego siodła często jest trudne, nie mówiąc o tym, żeby pasowało jeszcze do mnie, a co dopiero znalezienie idealnego siodła na wszystkie konie. Może źle to odebrałam, ale nie wiem jak inaczej zinterpretować to, co napisałaś.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"