:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Zajeżdżanie młodych koni

Dodano: 2012-02-29 07:22:17

• ojackiewicz 2012-02-29 07:22:17

Hej.Mam półtorarocznego ogierka.Chciałabym dowidzieć się , czy jak zaczne lonzować go w wieku powyżej 2,5 lat, a wsiadać po ukończeniu trzech , to w przyszłości może coś się mu dziać? Ogólnie, teraz chodzimy na spacerki do lasku, uczymy sie sztuczek,robimy zabiegi pielęgnacyjne,bawimy się trzeszczącymi rzeczami itp.Jakie jest wasze zdanie na temat zajeżdżania koni?

odpowiedz cytuj
  • horselover 2012-02-28 18:36:21

Jak dla mnie 3 lata to MINIMUM. Jakiej rasy jest konik? Bo różne rasy w różnym czasie dojrzewają fizycznie :)

odpowiedz cytuj
  • ojackiewicz 2012-02-28 19:10:26

szlachetnej półkrwi :)

odpowiedz cytuj
  • shiningami 2012-02-28 21:45:28

Po skończeniu 2 lat prawdę mówiąc możesz go już powoli zacząć przyzwyczajać do ciężaru na grzbiecie, będzie Ci potem łatwiej z zakładaniem siodła i wsiadaniem. Ocywiście nie mówie od razy o tym że masz wsiadać, tylko np. przewieszać się

odpowiedz cytuj
  • legeartis 2012-02-28 21:47:05

Większość koni jest zajeżdżana w wieku 3 lat, pisząc większość mam na myśli duże stadniny hodujące konie różnych ras. Jest to wiek właściwy, ale nie bez znaczenia będzie późniejsza praca z koniem, a szczególnie jej intensywność, pamiętać należy że, układ kostny będzie jeszcze się rozwijać przez następne około 2 do 3 lat co można w prosty sposób zaobserwować widząc jak koń rośnie. Właściwe jest zatem rozpoczęcie pracy z ziemi w wieku 2,5 roku.Rzeczywiście panuje opinia (jak pisze Horeslover) że niektóre rasy powinno zajeżdżać się później np. konie oo. Jest to jednak opinia dość kontrowersyjna. Janowskie trzylatki przez jeden sezon startują na Służewcu, a trudno podejrzewać że tam się nie znają na hodowli.   

odpowiedz cytuj
  • horselover 2012-02-29 10:11:18

Jak Sp to myślę, że w wieku 3 lat zacznij przyzwyczajanie do siodła, popręgu, lonżowanie z siodłem itp, żeby wszystko miał ogarnięte, że coś takiego śmiesznego mu się bimba na grzbiecie :p Jak zobaczysz, że zaakceptuje siodło to zacznij się przewieszać przez jego grzbiet, oczywiście przyda się osoba do pomocy. Potem stępy z tobą przewieszoną itp, ale to chyba nie musze już mówić, bo pewnie to wszystko wiesz :)Tylko ze skokami jak na mój gust poczekaj do 3,5, 4 roku życia. To bezpieczniejsze dla konia, żeby później z kręgosłupem i stawami nie było problemów :)A co do różnego wieku zajeżdżania różnych ras - ja niestety ze wczesnym zajeżdżaniem koni, nawet xx mam złę doświadczenia.. Znam klacz, co prawda nie oo, ani xx, tylko Achałtekińską, która w wieku 2 lat startowała na torze.. Po roku miała przerwę.. Stała w stajni i nie nadaję się zbytnio do niczego, bo kręgosłup ma totalnie schrzaniony.. :c Także ja za takim czymś nie jestem.. Co za problem poczekać aż koń skończy chociaż te 3 lata... Wyścigi to tylko kasa (moim zdaniem oczywiście i nikogo nie chcę urazić)...Pozdrawiam :)

odpowiedz cytuj
  • wedelka 2012-02-29 15:02:23

Dla mnie zajeżdżanie konia mogłoby poczekać nawet do 4 lat :) Niech chłopak ma dzieciństwo :D U nas w stajni stoją konie wyścigowe. W głowach normalnie poprzewracane mają przez tak młode zajeżdżenie... Eh.

odpowiedz cytuj
  • agaz1994 2012-03-01 15:21:31

lepiej 4 lata.. w wieku trzech lat konie mają Jeszce słabe kości. Np. w Niemczech konie zajeżdżają dopiero w wieku 5 lat. Dzięki temu w wieku 18- 20 koń jest jeszcze w prawie pełni sił yb chodzić najwyższej klasy konkursy.. nie raz te 18-sto letnie niemieckie konie wygrywają konkursy Grand Prix czy potęgi :)Pozdrawiam

odpowiedz cytuj
  • SrokatyArab 2012-03-01 16:51:53

Nie przesadzajmy... Jeśli  wszystko robi się po kolei, prawidłowo, z głową i z umiarem to jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, 3-latka jak najbardziej można  zacząć zajeżdżać, bez szkody dla niego. 2,5-latka również można już uczyć chodzenia na lonży. Ważne żeby wszystkie te ćwiczenia wykonywać nie za długo i w odpowiednich odstępach czasu, a konia wdrążać do pracy stopniowo.

odpowiedz cytuj
  • niki777 2012-08-25 21:56:14

POPIERAM. Znam dwa 19 letnie konie zajeżdżane w Niemczech. ostatnio jedna z tych klaczy skoczyła 120cm<ogrodzenie> z miejsca :) druga zachowuje sie jak młody koń, ponosi, zachrzania do przodu więc późniejsze zajeżdżanie popieram. Sama zajeździłam kuca <z tych takich większych> jak miał 5 lat znaczy ma bo jeszcze etapu zajeżdżania nie skończyliśmy. :D

odpowiedz cytuj
  • Wiki123 2012-08-26 14:10:04

Nie powinno mu się nic stać.Najważniejszy jest spokój i cierpilwość.Szkolenie koni wymaga czasu.Nie rób nic na siłę,on musi się do wszystkiego przyzwyczaić.

odpowiedz cytuj
Reklama

Reklama

Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez galopuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

z siedzibą w ,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"