Reklama
  • redakcja2012-03-25 20:10:03

    Czy jeśli chodzi o dyscyplinę jeździecką to się powinno mówić ujeżdżEnie czy ujeżdżAnie? Bo ja się spotkałam z tym i tym. Np. tutaj w sporcie jest przez E, a z kolei w książkach można przeczytać przez A. Jeszcze raz mówię, że tu chodzi o dyscyplinę jeździecką, a nie o "ujeżdżanie młodych koni"!

  • Oczy Nocy 2012-03-23 23:57:10

    UjeżdżEnie. UjeżdzAnie to  co innego

  • Shaverielle 2012-03-24 09:51:07

    Jeżeli chodzi o dyscyplinę jeździecką, to mówimy ujeżdżEnie. :)Ujeżdżanie to (jak mówiłaś) nauka młodego konia chodzenia pod siodłem :)

  • magnat15 2012-03-26 14:12:13

    Ujeżdżenie

  • Reklama
  • Hrenna 2012-03-26 14:39:10

    ujeżdżEnie

  • redakcja 2012-03-26 15:30:53

    Dziękuję Wam bardzo :)

  • wedelka 2012-03-26 16:38:00

    Ja też zawsze mówiłam ujeżdżenie, ale słuchałam relację z Cavaliady w Warszawie i tam faceta ujeżdżanie mówił... i to mnie zmyliło ..

  • SrokatyArab 2012-03-26 22:54:57

    Jeśli mówił to jakiś dziennikarz niekoniecznie związany z jeździectwem to nie ma się czym przejmować. Niestety ten błąd jest w mediach popełniany bardzo często, a przecież całkowicie  zmienia znaczenie słowa. Wynika po prostu ze złego przygotowania i braku profesjonalizmu wielu dziennikarzy i osób wypowiadających się w końskich tematach.

  • Reklama
  • deHerblay 2012-03-27 10:13:15

    Tak samo jak każda stajnia w języku dziennikarskim musi być nazwana stadniną, tak ujeżdżEnie w ustach niektórych staje się ujeżdżAniem.

  • Ola Koniara 2012-03-31 15:59:33

    Ujeżdżenie - dyscyplina sportowa Ujeżdżanie - praca z młodym koniem polegająca na przyzwyczajeniu konia do siodła, ogłowa i obecności jeźdźca na jego grzbiecie.

  • agaz1994 2012-05-04 19:33:36

    to ja tez odpowiem : ujeżdżenie :)

  • M-koniara-29 2012-05-04 20:17:44

    "Wypowiadaj się tylko wtedy, gdy wiesz, o co chodzi"                                                                           SokratesJedyną moją reakcją na to, co niektórzy ludzie wypisują w tych wszystkich "arcymądrych książeczkach o konikach" to pacnięcie się ręką w czoło z głośnym plaskiem. Sytuacja sprzed dwóch, góra trzech tygodni: Jestem w księgarni, widzę książkę o koniach, okładka ładna, mądry tytuł itd. Otwieram na jakiejkolwiek stronie: "Ujeżdżanie to dyscyplina sportowa". Tyle trwała nasza znajomość. Otworzyłam inną książkę na przypadkowej stronie, wertowałam kartki, tym razem trafiłam na spis umaszczeń. I widzę jak wół napisane: "Maść albino: skóra różowa, sierść śnieżnobiała, rybie oczy" a na zdjęciu co?! Konik faktycznie może i ma jasną sierść, ale pyszczek czarny, oczy brązowe i kopyta czarne jak smoła, a pod zdjęciem podpis: "Koń albino"Ręce opadają.A prawda jest taka, że ujeżdżanie to hymmm... że tak powiem "sprawianie" by na koniu dało się jeździć, a ujeżdżenie to dyscyplina sportowa.A koń mlecznosiwy to nie to samo co albinos!Tak, wiem, rozpisałam się, ale musiałam to z siebie wyrzucić :)

  • Reklama
  • korona2001 2012-05-04 21:34:18

    Ujeżdżenie :)



Reklama
Reklama